Priprava
■ MAKOVE KOCKE. Moko in pecilni prašek presejemo v manjšo skledo. Oboje dobro premešamo. Mak zmeljemo.
■ Manjši pekač (iz pečice) namažemo z maslom in potresemo z moko. Če želimo sladico speči v klasičnem pekaču iz pečice, ga pripravimo z dvojno količino sestavin.
■ Rumenjake in sladkor stepamo nekaj minut. da dobimo gosto, bledo kremo. Primešamo mak, potem pa izmenoma dodajamo presejano moko in mleko. Začnemo in zaključimo z moko. Sestavine stepamo pri nizki hitrosti, le toliko, da dobimo gladko testo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Neolupljena jabolka drobno naribamo in začinimo z vanilijevim sladkorjem in s cimetom. Začinjena jabolka s kuhalnico vmešamo v testo, potem pa primešamo še olje.
■ Beljake stepemo v beljakov sneg, pri katerem se na metlici tvorijo mehki vršički. Sneg postopoma in nežno vmešamo v testo s kuhalnico. Testo nalijemo v pekač, ki ga položimo v ogreto pečico. Za kakih 30 minut. Pečeni kolač ohladimo v pekaču.
■
ČOKOLADNA GLAZURA. Čokolado drobno nalomimo ali grobo sesekljamo. Stresemo jo v manjšo kozico, prilijemo olje (gl.
izboljšanje) in pristavimo pri nizki temperaturi. Čokolado počasi stopimo med občasnim mešanjem. Čokoladno glazuro enakomerno nalijemo po ohlajenem kolaču. Počakamo, da se strdi.
Serviranje
Kolač s strjeno čokoladno glazuro narežemo na
najboljše makove kocke. Kocke so najbolj okusne pri sobni temperaturi. Če kolač hranimo v hladilniku, ga pred serviranjem ogrejemo na sobno temperaturo.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Olje pri čokoladni glazuri nadomestimo z enako količino stopljenega masla.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Makove kocke
Pojasnila
■
Mak je v kuhinji sinonim za vrtni mak (
Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi nekaterih sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje, uporabljajo pa ga tudi za pridobivanje opija.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Jabolka imajo največ vitamina C okoli peščišča. Ki ga ponavadi zavržemo.
■ Po času dozorevanja
delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Makove kocke
Ideje
Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, jabolčnim žganjem, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pomarančami ali/in z vaniljo.
Opombe
Cimet se lepo dopolnjuje z vsemi sladkimi začimbami (npr. vanilja, klinček), od pikantnih pa le s koriandrom in z muškatnim oreščkom.
Zanimivosti
V času žetve stebla sivega maka narežejo, naložijo v vedra, obrnejo naokoli in tresejo, da iz luknjic na vrhu glavic padejo zrnca. V eni glavici je 1500-2000 zrnc, s katerimi lahko napolnimo eno žlico.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljše makove kocke (izvirno:
najbolje mak kocke),
Mateja Krvarić, z bloga
M’s Bakery (hrv.)
■ številni različni viri
Mateja Krvarić