Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Najboljše kuhano vino

    Vsi nasveti in triki za pripravo priljubljene vroče pijača za hladnejše dni. Radi imamo različice z belim in rdečim vinom, ki se razlikujejo zlasti po dodanih začimbah in zeliščih. Pomembno je, da vino odstavimo tik preden zavre, običajni sladkor pa lahko nadomestimo z medom, z agavinim sirupom ali s stevio.
    5.00 6 št. oseb: 4 čas priprave: pribl. 30 min. zahtevnost: (5.00; 6 ocen) 09. november 2017 št. ogledov: 1687
    Uredil: Urednik
    Receptov: 15624
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 7,5 dl suhega rdečega vina
    • 60 g rjavega sladkorja
    • 1 pomaranča
    • lupinica 1 limone
    • 2 žlici pomarančnega likerja
    • 1/2 zavitka burbon vanilije
    • 1 zvezdasti janež
    • 2 klinčka
    • ščep sveže mletega belega popra
    • ščep naribanega muškatnega oreščka
    • 1 lovorov listič
    • za 1/2 palca ingverja

    Priprava

    ■ Pomarančo in limono tanko olupimo, lupinico pa stresemo v ustrezno velik lonec. Pomarančo ožamemo v lonec. Dodamo sladkor, premešamo in prilijemo le toliko vina, da pokrije druge sestavine. Pristavimo, zavremo in počasi kuhamo kakih 6 minut. Da dobimo gostoto sirupa.
    ■ Ingver olupimo.
    ■ V lonec nalijemo preostalo vino in segrevamo. Ingver naribamo na vino ter dodamo vse ostale začimbe, razen muškatnega oreščka. Poskusimo in po okusu dosladkamo; glede na kislino in strukturo vina. Če imamo kuhinjski termometer, vino segrevamo največ do vrelišča alkohola, ki je 78,3 stopinj. Sicer preden vino zavre, ugasnemo vir toplote. Prilijemo pomarančni liker, dodamo sveže mleti poper in premešamo. Pokrito naj stoji 10 minut.

    Serviranje

    Najboljše kuhano vino precedimo in ponudimo.

    Nadomestek

    Sladkor lahko nadomestimo z medom.

    Izboljšanje

    Če vinu dodamo agrume, velja pravilo, da se na kolesca ali krhlje zrezane pomaranče prilegajo k rdečim, limone in limete pa k belim vinom.

    Nasveti

    ■ Lahka rdeča vina so dobra osnova za klasično kuhano vino. Z gostimi rdečimi vini z visoko vsebnostjo alkohola (tudi z alkoholiziranimi rdečimi vini), ki so pogosto tudi sladka, dobimo goste in pikantne različice kuhanega vina. Za najboljše standardno rdeče kuhano vino so najprimernejša vina z manj tanina, na primer ter teran in modra frankinja. V drugi različici pripravljamo gosto in pikantno kuhano vino, ki nas najbolj ogreje. Izbiramo rdeča vina z manj kisline in z ostankom sladkorja, na primer merlot, cabernet sauvignon, vranac ali plavac mali.
    ■ Z belimi vini dobimo lažje, nežnejše različice kuhanega vina z ugodno kiselkasto osnovo, v katerih zaznamo več citrusov kot vanilije ali muškatnih oreščkov. Za najboljše belo kuhano vino s najprimernejša naslednja vina: laški rizling, malvazija, silvanec, renski rizling in chardonnay. Izbiramo vina s poudarjeno kislino.
    ■ Začimbe. Klasične začimbe za kuhano vino so cimet, klinčki in zvezdasti janež. V belem vinu je dobra izbira ingver, v rdečem kardamom, pri obeh pa tudi vaniljin strok. Izrazit muškatni orešček dodajamo varčno, poper pa s svojo ostrino kompenzira izgubo alkohola. Kdor rad eksperimentira, naj poskusi tudi z lovorovim listom, brinovimi jagodami in/ali s (posušenim) bezgom.
    ■ Sladila. Kuhano vino najpogosteje sladimo z rjavim trsnim sladkorjem ali z (belim) sladkorjem. Dober izbor sta tudi agavin sirup in stevia. Med dodajamo takrat, ko se vino že začenja hladiti, pa še to pretežno močnim rdečim kuhanim vinom.
    ■ Sadje. Klasična izbira so pomaranče (rdeča vina) in limone oziroma limete (bela vina). Lahko dodamo tudi rozine, suhe brusnice ali suhi ribez, ki pa so lahko v ustih neprijetno presenečenje.
    ■ Kuhano vino lahko blažimo z vodo, vendar naj količina vode ne preseže ene četrtine v odnosu na vino.
    ■ Okus kuhanega vina pogosto izboljšamo z žganjem, medico, konjakom ali z (belim) rumom, v Franciji tudi z madeiro, šerijem ali z marsalo; gl. kuhano vino po francosko. Vse naštete dodajamo varčno, po malem. Gl. tudi triki.

    Triki

    Zanimive okuse kuhanega vina dobimo z dodajanjem različnih sadnih čajev.

    Pojasnila

    ■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
    ■ Rjavi sladkor je povečini beli sladkor, obarvan z melaso, stranskim proizvodom pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Nekoliko manj škodljiv je surovi rjavi trsni sladkor, ki ni rafiniran in ne vsebuje škodljivih primesi. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema.
    ■ Najbolj znani blagovni znamki pomarančnega likerja sta Cointreau in Grand Marnier.
    ■ Zvezdasti janež, znan tudi kot kitajski janež, je plod visokega zimzelenega drevesa, ki raste zlasti na Kitajskem in v Vietnamu. Iz rumenih cvetov se razvijejo plodovi, ki se ob dozoritvi zvezdasto razprejo. Vsaka zvezdica ima 5-10 krakov, dolgih do 3 cm. Zvezdice so rjave, s trdo kožo.

    Različice

    ■ gl. kuhano vino (številne različice)
    ■ S Sicilije prihaja navada uživanja hladnega kuhanega vina. V tem primeru ga skuhamo dan pred serviranjem, hranimo pa ga v hladilniku. Pred serviranjem ga lahko ogrejemo na sobno temperaturo.

    Ideje

    gl. rdeče vino (številne ideje

    Opozorila

    ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki agrume najpogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
    ■ Minister/ministrica za zdravje opozarja: Prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju.

    Zanimivosti

    Škof (bichof) je ime starodavne vroče ali hladne pijače iz rdečega bordojca, agrumov in začimb. Klasičen angleški škof (bishop) je tudi pri nas priljubljeno kuhano vino. Kardinal je različica z rdečim renskim vinom, papež pa z belim tokajem.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept najboljše kuhano vino (izvirno: kuhano vino) s portala Dobra hrana (hrv.)
    ■ številni različni viri 

    ” Z belimi vini dobimo lažje, nežnejše različice kuhanega vina z ugodno kiselkasto osnovo, v katerih zaznamo več citrusov kot vanilije ali muškatnih oreščkov. “
    ” Nekatera vina so zaščitena že zelo dolgo: chianti od 1715, tokaj od leta 1730, porto pa od leta 1756. “
    ” Najbolj znani blagovni znamki pomarančnega likerja sta Cointreau in Grand Marnier. “

    Sorodni recepti

    Kuhano vino s klinčki
    vsi nasveti in triki za pripravo najboljšega kuhanega vina, ki pogreje na prostem, pa tudi po povratku ...
    (5.00; 3 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.748 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani