Priprava
■ Kislo repo poskusimo. Če je ravno prav kisla in slana, jo stresemo v
lonec; gl.
nasveti in
opozorila. Meso in mesnate kosti (gl.
nasveti) narežemo na večje kose, ki jih položimo na repo v loncu. Nekaj zrn popra grobo stremo in jih skupaj z nekaj celimi zrni stresemo na repo. Dodamo lovorova lista, prilijemo malo hladne vode, zavremo in pokrito kuhljamo 30 do 60 minut; gl.
opombe.
■ Kašo temeljito preberemo; gl.
opozorila. Nato jo stresemo na kuhano repo z mesom. Prilijemo še nekaj vode, saj je kaša kar žejna. Pokrito kuhamo še 10 minut.
■ Čebulo in česen drobno sesekljamo. V ponev nalijemo olje ter dodamo sesekljano čebulo in česen. Segrevamo in med občasnim mešanjem prepražimo, da se čebula svetlo rumeno obarva. Poprašimo z moko, premešamo in nemudoma zalijemo z malo vode. Zavremo in kuhljamo še 2 minuti.
■ Jed potresemo z mleto rdečo papriko in jo zalijemo s kozarcem vode. Zavremo, nalijemo na repo z mesom. Zavremo, po okusu posolimo in odstavimo.
Serviranje
Najboljša prekmurska bujta repa je klasična prekmurska specialiteta, ki jo tradicionalno pripravljajo ob
kolinah, ko je dovolj z mesom obloženih kosti. Bujta repa je lahko samostojna jed ali priloga k mesu in krompirju, v Prekmurju pa jo skupaj s
praženim krompirjem tradicionalno ponudijo h krvavicam
.
Nakup
■ Kupujmo naravno kisano repo brez dodatkov, razen soli.
■ Svinjsko meso dobre kakovosti je rožnate barve. Ima prijeten naravni vonj po svinjini, meso pa je prožno in suho. Mast je trda in bela.
Nadomestek
■ Ponekod
bujti repi primešajo malo kisa, v številnih receptih pa najdemo tudi majaron ali/in kumino.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču.
■ Poznavalci pravijo, da je bujta repa okusnejša, če je vsaj enkrat pogreta.
Nasveti
■ Če je kisla repa prekisla ali preslana, jo stresemo v večjo posodo. Prelijemo jo s hladno vodo in premešamo z vilicami. Nato vodo odlijemo.
■ Dober mesni izbor je sočen svinjski vrat in kosti od svinjskega kareja; gl. tudi
opombe.
■ Proseno kašo pred pripravo temeljito pregledamo. V zavitku neredko najdemo kakšen tujek; gl.
opozorila.
Pojasnila
■ Proso je stara žitarica, bogata z mineralnimi snovmi. Vsebuje salicilno kislino, ki je druga žita ne vsebujejo; gl. zdravilni učinki. Če proso oluščimo, dobimo proseno kašo.
■ Lovorovi listi in poper pri bujti repi odigrata dvojno vlogo. Kot začimbi in kot dodatek, ki umirja napenjanje po zaužiti repi in olajša prebavo.
Različice
■ gl.
bujta repa ipd.
■ Podobna jed je na Gorenjskem kašnata repa, le daje je brez mesa, zabeljena pa je z ocvirki.
Ideje
gl. kisla repa (številne
ideje); prekmurska kuhinja (številne
ideje)
Opombe
■
Bujto repo včasih pripravljajo s prekajenim mesom. Izvirno pa jed pripravljamo s svežim mesom. Pogosto s svinjskimi rebri, ki pa so bolj mastna izbira.
■ S predolgim kuhanjem kisle repe izničimo nekatere blagodejne učinkovine fermentiranega živila.
■ Prekmurci si o mleti rdeči papriki v bujti repi niso enotni. Eni so izrecno proti, drugi pa z njo v jedi celo pretiravajo. Zato po okusu. Lahko tudi s pekočo različico.
Opozorila
■ Številni kislo repo pred kuhanjem operejo v vodi ali oprhajo pod tekočo vodo. Ker je kisla repa pogosto ravno prav kisla in slana, jo pred pranjem poskusimo. Z nepotrebnim pranjem zavržemo blagodejne učinkovine fermentiranih živil.
■ Zavitek prosene kaše lahko po pravilniku vsebuje do 0,25 % neoluščenih zrn in do 0,25 % nečistoč tujega izvora. Prosena kaša ne sme vsebovati nečistoč živalskega izvora, vendar pogosto vsebuje tudi te.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo, po nekaterih virih celo starejšo od pol leta.
■ Kitajski česen, ki je pogosto na prodajnih policah naših trgovin, je po mnenju strokovnjakov poln kemikalij, ki preprečujejo kaljenje, podaljšujejo rok trajanja in česen pobelijo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Proso je žito brez glutena, zato ga lahko vključimo v prehrano ljudi s celiakijo. Pri konkretni jedi v tem primeru opustimo moko. Jed bo nekoliko redkejša, lahko pa jo zgostimo, če povečamo količino prosene kaše.
Zanimivosti
■ Včasih so pogosto kisali še okusnejšo repo tropinko. Repi so porezali repno perje, repke pa so pustili. V kad so najprej položili plast tropin, prihranjenih od trgatve, nanje pa plast repe. Postopek so večkrat ponovili, na vrhu pa so morale biti tropine. Repo tropinko so gospodinje ribale sproti.
■ Proso (Panicum), ki izvira iz Egipta, je najstarejša žitarica.
■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
■
Bujta repa, enolončnica ali priloga, je najbolj znana repna jed v Prekmurju.
Bujta repa je morala biti včasih čim bolj zabeljena, torej mastna. Zato so uporabljali svinjsko mast, zaseko, kislo smetano in tudi bučno olje. Veljalo je posebno pravilo, da se iz repe ne sme kaditi; manj ko se je iz nje kadilo, bolj je bila mastna in s tem toliko boljša.
■
Bujti pomeni
ubiti, torej jed ob zakolu prašiča.
Reki
O vsestranski uporabnosti prašiča priča star rek:
Od prašiča gre v nič samo prdec.
Viri
■ dopolnjen recept
bujta repa s portala
rtv slo
■ fotografija
220° poševno
■ številni različni viri