Predpriprava
■ Krhko testo. Limonino lupinico drobno naribamo. Limono razpolovimo in ožamemo.
■ Moko presejemo na delovno površino ali v (mešalno) skledo. Dodamo sladkor, na koščke ali lističe zrezano maslo, rumenjak ter limonov sok in lupinico. Ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v disk, ovijemo v prozorno folijo in za 30 minut položimo v hladilnik.
■ Orehe preberemo in zmeljemo.
Priprava
■ Pekač namažemo z maslom.
■ Orehov nadev. Rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Primešamo ji mlete orehe.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno ga vmešamo v orehovo zmes.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Dve tretjini testa
razvaljamo in položimo v pekač (video). Premažemo ga z izbrano marmelado, potem pa po testu enakomerno nanesemo nadev.
■ Preostalo testo razvaljamo in narežemo na trakove. V obliki rešetke jih položimo po nadevu.
■ Pekač za 15 minut položimo v ogreto pečico.
■ Temperaturo pečice znižamo na 150 °C, pito pa pečemo še 30 minut.
■ Pečeno pito (nekoliko) ohladimo.
Serviranje
Pito narežemo in po okusu potresemo s sladkorjem v prahu.
Najboljša orehova pita ali
najokusnejša pita z orehi je odlična različica priljubljene sladice.
Nakup
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nadomestek
■ Orehe lahko nadomestimo z mandlji.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Gl. tudi
opozorila.
Nasveti
■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino, pečeno pa je trdo. Seveda pa ga lahko ugnetemo tudi strojno.
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
Triki
Krhko testo v pekaču premažemo z beljakom. Zato, da testo zaščitimo pred vlago iz nadeva.
Pojasnila
■ Razlika med mehko in ostro moko ni v tipu moke (vsebnost mineralov/pepela), ampak v načinu mletja oziroma velikosti delcev moke.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
Različice
Ideje
gl. orehi (številne
ideje);
pita (številne sladke in slane
različice)
Opombe
Mit o jajcih kot holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo.
zaprto
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % trans maščobnih kislin, ki jih je ameriški urad za hrano (FDA) leta 2013 razglasil za škodljive.
■ Beljakov sneg se bo težje formiral ali pa se sploh ne bo, če bo med beljaki le kapljica rumenjaka.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Orehe uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Vsebujejo tudi nenasičene maščobne kisline, ki znižujejo raven negativnega holesterola v krvi. Pomagajo že 3 orehi dnevno.
Zanimivosti
■ Kuhano maslo so kot žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot puter.
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljša orehova pita ali
najokusnejša pita z orehi izvirno: najfinija pita od oraha) Đurđe Kramarić, s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri