Priprava
■ Jabolka olupimo, potem pa jih grobo naribamo. Sproti jih pokapljamo z limonovim sokom, nazadnje pa jim primešamo sladkor, olje in cimet. Kdor ima raje slajše sladice, lahko doda še kako žličko sladkorja.
■ Dno pekača (pribl. 20x35 cm) tanko namažemo z oljem, nakar ga pomokamo. Odvečno moko otresemo.
■ Krhko testo. 250 g moke in pecilni prašek presejemo v skledo, potem pa ju premešamo.
■ Rumenjake, sladkor in olje dobro stepemo v drugi skledi. Primešamo moko, potem pa prilijemo mleko in jajce. Sestavine premešamo, potem pa jih postrgamo na pomokano delovno površino. Zamesimo gladko testo, ki mu postopoma dodamo preostalo moko.
■ Testo razdelimo na 2 dela; pomagamo si s tehtnico. Prvi kos testa položimo na pomokano delovno površino. Blago ga pomokamo, potem pa ga razvaljamo v obliki pekača. Razvaljano testo navijemo na kuhinjski valjar in ga prenesemo v pekač; gl.
video.
■ Pečico prižgemo na 150 stopinj.
■ Testo obložimo z jabolki, ki jih pred tem blago ožamemo. Potem razvaljamo drugi kos testa, podobno kot prvega. Razvaljanega položimo na jabolčni nadev. Testo dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 45 minut. Da se zlato rjavo obarva.
■ Pečeno pito ohladimo vsaj do mlačnega.
Serviranje
Po piti presejemo sladkor v prahu pred serviranjem.
Najboljša jabolčna pita po babičino je res sočna sladica, ki jo že prvič uvrstimo med priljubljene.
Nadomestek
Cimet lahko nadomestimo ali kombiniramo z limonovo lupinico.
Izboljšanje
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Oljčno je za to sladico premočno.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Mleti cimet se hitro razdiši.
Zanimivosti
■ Jabolka imajo večjo in neprimerljivo bolj zdravo jutranjo moč zbujanja kot kofein.
■ Linška pita nosi ime avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljša jabolčna pita po babičino (izvirno: zemičke sa belim lukom)
Nevene Josipović, z bloga
MAMA drama (hrv.)
■ številni različni viri