Priprava
■ Zamrznjeni grah odtajamo. Lešnike blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo.
■ Česen olupimo. Brokoli razdelimo na cvetke. Parmezan drobno naribamo.
»Bucatine« lahko nadomestimo z drugimi testeninami, ki dobro vpijajo omako.
■ Pristavimo velik lonec z vodo. Lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo. Zmanemo jih med dlanmi, da odpade rdeča kožica. Nazadnje jih grobo sesekljamo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Štopamo čas kuhanja, da ostanejo
na zob, al dente.
■ Z listnega ohrovta odstranimo stebelca. Liste in česen stresemo k testeninam. Po minuti ohrovt in česen predenemo v multipraktik ali blender. Dodamo polovico graha, 3 žlice parmezana, oljčno olje, sok 1/2 limone, osmukano baziliko in meto. Prilijemo 4 žlice škrobne vode od kuhanja testenin. Gladko zmiksamo. Po potrebi posolimo. Če je potrebno, dodamo še malo parmezana, limonovega soka ali/in škrobnega kropa.
■ Potrebujemo gladko, a gosto tekočo zelenjavno omako. Če je potrebno, jo zgostimo z dodatkom graha, parmezana ali/in zelišč. Omako segrejemo, a ne zavremo.
■ Nekaj minut pred koncem kuhanja testenin stresemo v lonec brokoli in preostali grah.
Ko kupujemo brokoli, izbiramo težke, intenzivno temno zelene in nepoškodovane plodove. S čvrsto zaprtimi cvetki.
■ Kuhane testenine in zelenjavo odcedimo. Odcejeno stresemo nazaj v lonec. Prilijemo polovico zelene omake in dobro premešamo. Da se oprime vseh testenin.
■ V segreta krožnika razdelimo preostalo zeleno omako. Po krožnikih jo nekoliko razmažemo s hrbtno stranjo žlice. Po omaki razdelimo testenine z zelenjavo. Jed potresemo z lešniki, s parmezanom in z meto. Po jedi naribamo limonovo lupinico.
Serviranje
Najbolj zelene testenine z zeleno kremo v enem loncu so odlična topla predjed ali samostojna jed. K jedi se prileže sezonska (mešana) listnata solata.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati. Če so testenine pravilno kuhane, lahko preverimo samo na en način. Proti koncu kuhanja jih (večkrat) poskusimo.
Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Posebna značilnost ohrovta je sinigrin, glukozinat iz katerega v telesu nastanejo spojine izotiocianati. S omembno vlogo pri detoksikaciji telesa.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Opozorila
■ Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega vedno kupujemo grah v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje.
■ Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki in neuporabni.
■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
Viri
■ preveden in preveden in dopolnjen recept
najbolj zelene testenine z zeleno kremo v enem loncu ali
pašta s kremo iz zelenjave, lešnikov, limonovega soka in parmezana (izvirno:
the creamiest and greenest on-pot pasta)
Luise Vindahl &
Davida Frenkiela, z bloga
green kitchen stories.
■ številni različni viri
spletne povezave
spletni nakup kuharic
Luise Vindahl &
Davida Frenkiela
Luise Vindahl in David Frenkiel