Priprava
■ Moko, pecilni prašek in sol presejemo v skledo in premešamo. Prilijemo vodo in olje in zamesimo testo, ki je pol teksturi podobno testu za pice. Skledo pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo, testo pa pustimo počivati 30–60 minut.
Priprava
■ Klasičen črni pekač iz pečice obložimo s peki papirjem. Po hrbtni strani. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Testo predenemo na pomokano delovno površino. Razdelimo ga na 6 podobno težkih koščkov. Na pomokani delovni površini vsakega razvaljamo v krog, debel 2–3 mm. Sproti jih polagamo na pekač.
■ Pekač položimo v ogreto pečico. Kruh pečemo, da se po zgornji strani mestoma rjavo obarva. Tedaj kruhke obrnemo in jih podobno spečemo še po drugi strani.
Serviranje
Najbolj preprosti ploščati kruh brez gnetenja je najboljši mlačen. Okusen pa je tudi topel.
Shranjevanje
Najbolj preprosti ploščati kruh brez gnetenja je primeren za zamrzovanje.
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim; gl.
opozorila. Če želimo zmanjšati vnos natrija, sodo bikarbono (natrijev bikarbonat) nadomestimo s kalijevim bikarbonatom; naprodaj je v lekarnah.
Izboljšanje
Najbrž ne bo nič narobe, če razvaljano testo premažemo z oljem. In ga potresemo z grobo soljo, s kumino, z makom, s sezamom ali pd.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Kar pa še ne pomeni, da z gladko moko ne moremo speči kakovostnega kruha.
Različice
Ideje
gl. moka (številne
ideje);
pecilni prašek (številne
ideje)
Opombe
Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
Zanimivosti
■ Kombajn potrebuje le 9 sekund, da požanje toliko pšenice, kolikor je potrebujemo za pripravo 70 štruc kruha.
■ Telo je ustrezno preskrbljeno z vodo, ko oddamo iz telesa enako količino vode, kot je sprejmemo. Vodo oddajamo s sečem (pribl. 1,44 l dnevno), s potenjem (5 dl), z dihanjem (5,5 dl) in z blatom (1,6 dl). Sprejemamo jo s pitjem (pribl. 1,44 l dnevno), s hrano (8,75 dl) in pri razgradnji ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob v celicah (3,35 dl).
Viri
■ dopolnjen recept
najbolj preprosti ploščati kruh brez gnetenja in kvasa,
Brandon Johnson Facebook
■ številni različni viri