Predpriprava
■ Krhko testo. Moko presejemo na delovno površino. Dodamo maslo, ki ga s pomočjo plastične lopatice najprej narežemo na manjše koščke, te pa z lopatico vtremo v moko.
■ Na moknato mešanico presejemo sladkor in potresemo vanilijev sladkor. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo rumenjake; gl. tudi izboljšanje. Vse sestavine zmešamo z lopatico, potem pa jih na hitro zgnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v svaljek ali ploščat hlebček, ovijemo v prozorno folijo in ga vsaj za 30 minut položimo v hladilnik.
Priprava
■ Klasičen plitev pekač tanko namažemo z maslom in ga obložimo s peki papirjem.
■ Testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini ali med dvema listoma peki papirja približno 3 milimetre debelo. Pečico prižgemo na 190 stopinj. Iz razvaljanega testa z modelčkom izrezujemo srčke – lahko tudi druge poljubne oblike -, ki jih sproti polagamo v pekač. Tega za pribl. 10 minut položimo na srednje vodilo v ogreti pečici.
■ Pečene piškote ohladimo; gl.
izboljšanje.
Serviranje
Najbolj preprosti krhki piškoti so drobno masleno pecivo, ki jih lahko ponudimo z drugimi domačimi piškoti ali/in keksi. K
preprostim krhkim piškotom ponudimo kozarec hladne vode ali naravnega sadnega soka, odraslim pa skodelico čaja ali kave.
Nakup
■ Pri moki je zelo pomembno, koliko časa je minilo od mletja. Moka je po mletju izpostavljena oksidiranju ter izgubi vitaminov in mineralov.
■ Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje. Med jajci z oznako 0 in 1 ter 2 in 3 ni razlike v hranilni vrednosti.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Tretjino moke lahko nadomestimo z mletimi lešniki ali mandlji.
■ Piškote lahko pred pečenjem premažemo z beljakom in potresemo s sesekljanimi mandlji ali pistacijami, lahko pa tudi s krokantom.
■ Ohlajene piškote lahko prevlečemo s
čokoladno glazuro ali z
belo glazuro.
Nasveti
■ Kadar krhko testo ugnetemo ročno, storimo to čim hitreje, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino, pečeno pa je trdo.
■ Krhko testo v hladilniku hladimo vsaj 30 minut, idealno pa je 2 uri.
■ Krhko testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini, blago pa pomokamo tudi kuhinjski valjar in testo. Seveda pa ga lahko razvaljamo tudi med dvema listoma peki papirja.
Triki
■ Če nam je zmanjkalo sladkorja v prahu, v multipraktiku preprosto drobno zmeljemo kristalni sladkor.
■ Če se krhko testo med valjanjem drobi, vanj vgnetemo žlico ali dve sladke smetane, mleka, beljaka ali hladne vode.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Če krhkega testa pred hlajenjem v hladilniku ne ovijemo v prozorno folijo, se izsuši. In navzame kakšne vonjave iz hladilnika.
Različice
gl.
krhki piškoti (številne
različice);
piškoti in keksi (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje);
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Če nam piškoti/keksi slučajno ne uspejo, hladne zmeljemo v drobtine za sladke zavitke in podobne sladice.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Pri pripravi piškotov in keksov je še posebej pomembno, da testo razvaljamo karseda enakomerno debelo.
■ Pečene piškote iz pekača vedno preložimo na mrežico takoj po koncu pečenja. Sicer na vročem pekaču še bolj potemnijo.
Zanimivosti
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Viri
■ dopolnjen recept
najbolj preprosti krhki piškoti (izvirno: enostavni krhki piškoti) iz knjige
Božanski piškoti, Andrea
Amruš-Einspiler, Natascha
Partl in Maria
Roblek, Mohorjeva založba, Celovec 2013
■ številni različni viri