Priprava
■ Zavremo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in van stresemo špagete; skuhamo jih
na zob (
al dente).
■ Kapre odcedimo, oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Olje počasi segrejemo. Česen stremo, drobno sesekljamo in stresemo na olje. Pražimo ga pri najnižji temperaturi. Med pogostim mešanjem in pozorni, da se ne obarva.
■ Odcejene kapre stresemo na papirnato kuhinjsko brisačo. Z njo jih tudi pokrijemo, nato pa kapre z dlanjo blago pritisnemo. Da jih posušimo in nekoliko natremo. Nazadnje jih grobo sesekljamo. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo.
■ Kuhane testenine odcedimo; prihranimo pribl. 1,5 dl kropa.
■ Prehranski kvas stresemo na česen, prilijemo 2 žlici prihranjenega kropa in 1 žlico slanice od kaper. Zavremo in kuhljamo nekaj sekund. Dodamo odcejene testenine, kapre in peteršilj. Dobro premešamo in po okusu dodatno posolimo.
Serviranje
Najbolj preproste veganske testenine s kaprami razdelimo v ogreti skodelici ali jušna krožnika. Potresemo ju s čilijevimi kosmiči; gl.
nadomestek. Ponudimo jih kot toplo predjed, lahko samostojno jed ali prilogo.
Nadomestek
Čili lahko nadomestimo s sveže mletim/strtim črnim poprom. Še bolje: z mešanico črnega in belega.
Izboljšanje
■ Najbolj kakovostne italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca.
■ Kakovostnejše olivno olje, okusnejša jed.
■ Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm -
non pareilles; 7-8 mm -
surfines; 9 mm -
capucines; 10 mm -
capotes; 12 mm - fine; 13- 14 mm -
grosse; nad 14 mm -
hors. Najokusnejše so najbolj drobne.
Nasveti
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Njihov vonj/okus celo okrepi.
■ Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem je v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Prehranski kvas je neaktivni (deaktivirani) kvas, ki ga uporabljamo za izboljšanje okusa slanih jedi, pa tudi za večjo hranilno vrednost jedi. Uporabljamo ga za izboljšanje teksture jedi brez maščob, pa tudi za zmanjšanje kislosti ali/in grenkobe. Ko jedi dodamo prehranski kvas, zmanjšamo količino škodljive soli.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Različice
Ideje
gl.
kapre (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Opozorila
Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, saj niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri zelo visoko temperaturi in uničimo njihovo teksturo.
Zanimivosti
Domače in industrijske špagete so v Italiji še v 20. st. proizvajali s pomočjo stiskalnice
torcio bigolare. Testo so dali v stiskalnico in ga potiskali z vijačnim batom navzdol skozi luknjičasto kovino. Nato so špagete obešali na lesene palice in posušili na zraku.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preproste veganske testenine s kaprami (izvirno: simplest vegan pasta ever)
Anie, z bloga
lazy cat kitchen
■ številni različni viri