Predpriprava
■ BUČKINE POLPETE. Bučke grobo naribamo v večjo skledo. Naribane dobro ožamemo s pomočjo gaze.
■ Jajce blago razžvrkljamo, da se beljak in rumenjak ne ločujeta. Nalijemo ga na bučke in premešamo s prsti. Po mešanici potresemo moko in sol in še enkrat premešamo; gl. tudi
izboljšanje. Da se sestavine povežejo.
■ Skledo pokrijemo s prozorno folijo in jo položimo v hladilnik za 30 minut do nekaj ur.
Priprava
■ V večji poni segrejemo olje, ki naj sega pribl. 6 mm visoko. Prava temperatura olja je 180–190 stopinj. Naredimo test. V olje spustimo košček ohlajene mešanice. Če takoj zacvrči, je olje pravšnje temperature. Če takoj porjavi, je olje prevroče. Tedaj znižamo temperaturo in počakamo, da se nekoliko ohladi.
■ V ponev položimo kupček mešanice, ki ga nekoliko sploščimo. S hrbtno stranjo žlice ali z lopatico. Ne težimo k popolni obliki. Dodamo še toliko kupčkov, kolikor dopušča prostor. A pazimo, da se polpete ne dotikajo. V ponvi (25 cm) praviloma hkrati cvremo 4 polpete pribl. 4 minute. Da po spodnji strani porjavijo.
■ Polpete obrnemo, po drugi strani pa jih cvremo še 3–4 minute. Ocvrte polpete s penovko predenemo na papirnate brisače. Le za nekaj hipov, da papir vpije odvečno maščobo.
Serviranje
Vroče
najbolj preproste hrustljave bučkine polpete ponudimo kot prigrizek ali kot toplo (pred)jed (za 4 osebe), s kakšno dobro pomako ali/in s sezonsko solato. Lahko so tudi priloga (za 8). Če jih ne ponudimo takoj, jih lahko krajši čas hranimo v pečici, ogreti na 100 stopinj.
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove. Katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm se v njih že razvijejo moteča semena.
Triki
Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato povsem svežemu olju pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.
Bučkine polpete
Pojasnila
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
C. pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
C. moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Improvizirajmo. Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom, pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): baziliko*, cimetom, čebulo*, česnom*, drobtinami, gobami, jajčevci, kajenskim poprom, kisom, klinčki, koprom, koriandrom, lešniki, limonami, lososom, majaronom*, maslom*, meto, olivnim oljem, orehi, origanom, paradižniki*, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, pinjolami, rožmarinom, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota), timijanom, smetano ali/in z žajbljem.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230). Optimalna temperatura olja pri cvrenju je 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava. Ali pa v olje stresemo ščep drobtin, ki morajo takoj zacvrčati. Živila pred cvrenjem dobro posušimo. Sicer se na površini med cvrenjem zbirajo vodni hlapi. Ki zavirajo nastajanje hrustljave skorjice.
Različice
Opombe
Bučkine polpete so podobna jed kot sesekljani zrezki. Ponavadi se razlikujejo le po obliki.
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko
oksalatov, zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob, hkrati pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe, ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preproste hrustljave bučkine polpete (izvirno:
perfectly vrisped zucchini fritters) z bloga
the spruce Eats
■ številni različni viri
Bučkine polpete