Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Najbolj preprosta paradižnikova omaka za ozimnico

    Preprosta po sestavinah, terja pa kar nekaj pozornosti. Na olju posteklenimo čebulo, dodamo česen, pa še grobo narezane paradižnike. Pokrito bolj dušimo kot kuhljamo. Najbolj preprosta paradižnikova omaka za ozimnico, še poper in bazilika.
    Foto: TASTE
    4.98 54 št. oseb: Neznano čas priprave: 90–120 min. zahtevnost: (4.98; 54 ocen) 10. avgust 2014 št. ogledov: 33673
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Dobra hrana
    Receptov: 15542
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 2 kg zrelega paradižnika
    • 3 večje čebule
    • ekstra deviško olivno olje
    • 1 – 4 žličke sladkorja, po okusu
    • sol
    • beli poper v zrnu
    • 3 – 4 stroki česna
    • 1 – 2 vejici bazilike

    Priprava

    ■ Paradižnike očistimo, po okusu blanširamo, olupimo, zrežemo na četrtine in grobo narežemo; gl. pojasnila, opombe, zanimivosti (!).
    ■ Čebulo olupimo in grobo narežemo. V posodi (z debelim dnom) segrejemo 4 žlice olivnega olja. Nanj stresemo narezano čebulo, ki jo med mešanjem posteklenimo. Česen olupimo, drobno sesekljamo in stresemo na prepraženo čebulo. Dodamo narezan paradižnik, potem pa vse skupaj med mešanjem kuhamo 5 minut.
    ■ Prilijemo malo vode, pokrijemo in počasi dušimo 45 minut. Vsakih 10 minut premešamo in po potrebi prilijemo malo vode.
    ■ Paradižniku primešamo sladkor in sol, potem pa kakor dotlej nadaljujemo s kuhanjem še kakih 45 minut, da paradižnik povsem razpade.
    ■ Tik pred koncem kuhanja baziliko drobno sesekljamo. Kozarčke za vlaganje s pokrovčki ali steklenice s širokim vratom temeljito operemo in vsaj za 10 minut položimo potisnemo v pečico, segreto na 80 °C.
    ■ Paradižnikovo omako odstavimo. Primešamo sveže mlet poper, sesekljano baziliko in 6 do 10 žlic ekstra deviškega olivnega olja. Omako pretlačimo s pasirko, pretlačeno pa še enkrat pristavimo in zavremo.
    ■ Vročo omako nalijemo v vroče kozarčke/steklenice, ki jih dobro zapremo, ovijemo v odejo ali/in veliko brisačo in ohladimo.

    Shranjevanje

    Najbolj preprosta paradižnikova omaka za ozimnico se brez težav obdrži čez zimo. Po možnosti v temnem in hladnejšem prostoru.

    Uporaba

    Najbolj preprosta paradižnikova omaka za ozimnico je klasična topla oziroma hladna omaka. Toplo paradižnikovo omako najpogosteje dodajamo testeninam in picam, pa tudi različnim mesnim (vključno perutninskim in ribjem) ter zelenjavnim jedem kot so sarma, nadevane paprike, polpete in podobno. Hladno omako ponudimo kot pomako k mesu (z žara) in številnim drugim jedem.

    Nakup

    Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino.

    Nadomestek

    Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.

    Izboljšanje

    ■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, katero koli, smo pozorni predvsem na eno: prevladovati mora okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarjamo.
    ■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
    ■ Skupaj s čebulo prepražimo 2 grobo narezani stebli belušne zelene in/ali 1 do 3 grobo narezane korenčke.
    ■ Igrajmo se z okusi; gl. ideje.
    ■ gl. nasveti

    Nasveti

    ■ Za pripravo paradižnikove omake je najprimernejši povsem zrel, mesnat, sladkast in jajčast paradižnik. Takšen ima malo soka in semen, pa veliko sočnega, aromatičnega in rdečega mesa. Najokusnejše so italijanske sorte San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in Martino.
    ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.

    Triki

    ■ Bazilikino privlačno barvo med sekljanjem ohranimo tako, da jo sekljamo skupaj z malo grobe soli ali/in peteršilja.
    ■ gl. pojasnila

    Pojasnila

    ■ Pri paradižniku je v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža (botanično jagoda), največ umamija. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno ali mesnato; gl. tudi zanimivosti.
    ■ Čebula vsebuje alicin, ki se pri stiku z zrakom pretvori v žvepleno spojino, ki proizvaja sledi žveplene kisline. Ta peče, zato se naše oči začnejo solziti, da jih izperejo. Solzenje preprečimo tako, da neolupljeno čebulo za 30 minut položimo v hladilnik, pomaga pa tudi žvečenje žvečilnega gumija.
    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.

    Različice

    Ideje

    ■ gl. paradižnik (številne ideje)
    ■ Najpreprostejšo paradižnikovo omako za takojšnjo rabo sicer pripravimo s češnjevci, ki jih skupaj z malo olivnega olja in soli gladko razmešamo s paličnim mešalnikom.
    ■ Paradižnik najbolje odišavljamo/začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom, čilijem, črnim poprom*, drobnjakom, kisom* (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim), majaronom, meto, origanom, pehtranom, peteršiljem, soljo*, timijanom in/ali žafranom.

    Opombe

    Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom. 

    Opozorila

    ■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
    ■ V številnih kuharicah svetujejo, da paradižnik pred blanširanjem na vrhu križno zarežemo. Ta postopek ni dober, ker se meso v okolici zarez razkuha in postane kašasto.

    Zanimivosti

    ■ Znanstveniki iz Univerze v Readingu so v sodelovanju z angleškim chefom Hestonom Blumenthalom u gotovili, da je umami pri 13 sortah paradižnika najbolj skoncentriran okoli semen. Pri nekaterih vrstah je bila v predelu s semeni koncentracija primarnega umami sprožilca, glutaminske kisline, 6-krat večja kot v paradižnikovem mesu, vsebnost ribonukleotidov, ki umami okus ojačajo, pa celo 11-krat večja. Gl. tudi pojasnila.
    ■ Paradižnik tradicionalno uvrščamo med zelenjavo, čeprav je z botaničnega vidika sadje.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept najbolj preprosta paradižnikova omaka za ozimnico (izvirno: Kako napraviti finu šalšu od pomidora?) s portala Dobra hrana (hrv.)
    ■ številni različni viri 
     
    ” Najokusnejše sorte paradižnika so italijanski San Marzzano, Piccadilly, Roma, Perini in Martino. “
    ” Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. “
    ” Paradižnik najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, črnim poprom ali/in s kisom (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim). “

    Sorodni recepti

    Čatni iz suhih fig
    odličen, sladkasto kisel namaz ali priloga k (svinjskim) pečenkam, k pečenemu piščancu, k sirom ali/in k pršutu; ...
    (5.00; 5 ocen)
    Omaka iz pečenih paradižnikov in česna za ozimnico
    Pri tej dišeči, okusni omaki je pomembna izbira kakovostnih zrelih paradižnikov. Razpolovljene obdamo s česnovimi ...
    (5.00; 18 ocen)
    Pekoč slivov čatni
    Sladko pekoča, začinjena mešanice sadja in zelenjave. Za tega skuhamo slive, jabolka in čebulo, pa obvezni kis in ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.667 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani