Priprava
■ NAJBOLJ PREPROSTA PARADIŽNIKOVA OMAKA. Paradižnike operemo in drobno narežemo. Sproti jih stresamo v širšo posodo. Česnove stroke olupimo in stresemo k paradižnikom. Prilijemo olje, posolimo in pokrito zavremo.
S čim najbolje začinjamo paradižnike gl. kuharski leksikon.
■ Temperaturo znižamo, paradižnike pa pokrite počasi kuhljamo 60 minut. Da se koščki sesedejo v omako, česen pa zlahka zmečkamo z vilicami.
■ Posodo odstavimo, vsebino pa zmiksamo s paličnim mešalnikom. Ali pa paradižnike pretlačimo s tlačilko za (pire) krompir. Kdor želi fino omako, jo pretlači s pasirko.
Uporaba
Najbolj preprosta paradižnikova omaka je uporabna pri pripravi neštetih jedi z njo. Testeninskih, riževih, v juhah in omakah, pri polnjenih paprikah itd. Lahko pa
omako pospravimo za ozimnico. Oprane kozarčke in pokrovčke položimo v pečico, segreto na 80 stopinj. Vsaj za 10 minut. Vročo omako nadevamo v vroče kozarčke. Sproti jih zapremo. Nadevane takoj ovijemo v kopalno brisačo ali/in v staro odejo. Ovite ohladimo.
Sorodni recepti
Najbolj preprosta paradižnikova omaka
Kuharski leksikon
■
Najbolj preprosto presno paradižnikovo omako pripravimo z zrelimi češnjevci. Ki jih skupaj z malo ekstra deviškega olivnega olja, soli, belega popra in bazilike gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Ali pa kakovostne paradižnike iz pločevinke (npr.
San Marzano) zmiksamo v multipraktiku ali v mešalniku (blender). Izjemno aromatična in okusna, hkrati pa nadvse preprosta za pripravo je
paradižnikova omaka iz pečice.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Paradižnikova semena in gel okoli njih vsebujejo največ umamija. A tudi nekaj grenkobe in vode. Zato jih pri presnih omakah običajno odstranimo.
■ Improvizirajmo.
Paradižnik najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko* (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, ingverjem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), koprom, koriandrom, kumino, limetinim sokom, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, majaronom, meto, papriko, mleto rdečo (sladka, pekoča, prekajena), olivami, olivnim oljem*, peteršiljem*, poprom* (belim, črnim), rožmarinom, soljo (zlasti z morsko, s solnim cvetom), šalotko, timijanom* ali/in zeleninimi semeni.
■
Polnejši, intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom
domače paradižnikove mezge ali/in drobno sesekljanih na soncu posušenih paradižnikov. Z dodatkom paradižnikove mezge obenem korigiramo presvetlo omako. Gl. tudi
najbolj naravna domača paradižnikova mezga.
■
Znanstveniki iz Univerze v Readingu so v sodelovanju z angleškim
chefom Hestonom Blumenthalom ugotovili, da je
umami pri 13 sortah paradižnika najbolj skoncentriran okoli semen. Pri nekaterih vrstah je bila v predelu s semeni koncentracija primarnega umami sprožilca, glutaminske kisline, 6-krat večja kot v paradižnikovem mesu, vsebnost ribonukleotidov, ki umami okus ojačajo, pa celo 11-krat večja.
Opozorila
■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, pazimo, da prevladuje okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarimo.
Paradižnikov nikoli ne kuhamo v aluminijasti posodi.
■ Če sveža zelišča sekljamo na leseni kuhinjski deski predrobno, ostane velik del njihovega vonja in okusa na deski.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preprosta paradižnikova omaka (izvirno:
the easiest tomato sauce)
Giulia Scarpaleggia, z
Juls' kitchen (angl., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
Giulia Scarpaleggia