Predpriprava
■ Kupimo svežo hobotnico, ki jo očistimo (gl.
VIDEO) in zamrznemo za 48 ur.
■ Hobotnico preložimo iz zamrzovalnika v hladilnik večer pred pripravo. Če se mudi, jo hitreje odtajamo v vroči vodi.
Priprava
■ V velikem loncu zavremo toliko vode, da bo hobotnica prekrita z njo. Hitreje gre v ekonom loncu; gl.
različice.
■ Hobotnico primemo za glavo, krake pa nekajkrat potopimo v krop, da se skodrajo oz.
skravžajo. Zatem celo hobotnico potopimo v krop s kraki navzdol. A tako, da je pod vodo tudi glava. Počasi jo kuhljamo 40 minut.
■ Kuhano hobotnico odstavimo in jo ohladimo v vodi, v kateri se je skuhala.
■ Ohlajeno hobotnico olupimo – razen tankih koncev krakov -, da dobimo čisto belo meso. Narežemo ga na manjše koščke, ki jih stresemo v skledo. V skodelici zmešamo kis, limonov sok in sol, da se sol stopi. Prilijemo olje ter 2 žlici vode od kuhanja hobotnice in dobro premešamo, mešanico pa nalijemo na hobotnico.
■ Peteršilj drobno sesekljamo in ga stresemo na hobotnico. Dodamo še sveže mlet/strt poper in dobro premešamo. Hobotnico lahko mariniramo 30–60 minut pri sobni temperaturi ali do 5 dni v hladilniku; gl.
različice. Vmes jo nekajkrat premešamo.
Serviranje
Najbolj preprosta hobotnica v solati se prileže z
opečenimi kruhki. Gl. tudi
izboljšanje. Pa s kozarcem suhega belega vina.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše ekstra deviško olivno olje, okusnejša jed.
■ Solato lahko izboljšamo s kuhanim krompirjem, fižolom ali/in bobom (obenem dobimo več solate, a ne pretiravajmo), z razpolovljenimi češnjevci, s kaprami, z razpolovljenimi in izkoščičenimi olivami, z nekaj kapljicami staranega balzamičnega kisa, s čilijem ipd.
■ Skledo za pripravo solate dobro natremo s česnom.
■ gl.
nasveti
Nasveti
Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše, najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najbolj okusne pa so poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih. Imajo jih le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
Pojasnila
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
■ Hobotnico skuhamo v ekonom loncu v 12 minutah. Pribl. kilogram težko pristavimo z 2,5 dl vode, zavremo in kuhamo 12 minut. Ko lonec odpremo, hobotnico ohladimo v tekočini v loncu. To jo še dodatno zmehča.
■ Grki kuhano hobotnico marinirajo 5 dni. V mešanici enakih količin ekstra deviškega olivnega olja in rdečega vina, soli, popra, česna in timijana. Postrežejo jo z
opečenimi kruhovimi kockami in s krhlji limone.
Ideje
gl. hobotnica (številne
ideje) ipd.
Opombe
Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo (gl.
predpriprava, video), takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
Opozorila
Vode za kuhanje hobotnice nikoli ne solimo. Zato, ker je hobotnica zadosti slana že sama po sebi. Pa tudi zato, ker pod vplivom soli postane žilava.
Zanimivosti
Hobotnica (
Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami.
Viri
■ dopolnjen recept
najbolj preprosta hobotnica v solati (izvirno: salata od hobotnice),
Karmela Karlović in Sanja Mikša, z bloga
kuhaOna (hrv.)
■ številni različni viri