Priprava
■ Marelice operemo, posušimo, razpolovimo in izkoščičimo.
■ Višji pekač tanko namažemo z maslom, potresemo pa ga s sladkorjem v prahu. Pred tem ga lahko obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ V srednje veliko skledo presejemo moko. Dodamo sladkor, jajca, nekaj žlic mleka, vanilijev izvleček, ščepec soli in nariban muškatni orešček. Z metlico mešamo in postopoma prilijemo preostalo mleko in smetano. Da dobimo gladko testo.
■ Testo nalijemo v pekač, po njem pa enakomerno položimo razpolovljene marelice. S prerezano stranjo navzdol. Pekač položimo v ogreto pečico za 30–40 minut. Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega. Ali pa se ga drži le nekaj drobtinic.
■ Pečeni
najbolj preprost marelični kolač, clafoutis, lahko ohladimo. Pistacije drobno do grobo sesekljamo.
Serviranje
Topel, mlačen ali ohlajen
najbolj preprost marelični kolač, clafoutis, potresemo s sladkorjem v prahu. Potem pa ga kar z žlico razdelimo v skodelice ali na desertne krožnike. Ponudimo ga lahko s stepeno smetano ali s po kepico sladoleda. V vsakem primeru pa sladico potresemo s pistacijami.
Nadomestek
■ Vanilijev izvleček lahko nadomestimo s cimetom, s kardamomom, z naribano pomarančno lupinico ali s sivko. Z marelicami pa se vendarle najbolje ujame vanilija.
■ Pistacije za posip lahko nadomestimo z blago opečenimi mandljevimi lističi.
Izboljšanje
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
■ Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Ne vsebujejo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
■ Francosko ime tega kolača (
clafoutis), izvira iz limousinske narečne besede
clafir, nadevati. Tekstura sladice je nekje med kolačem in kremo.
■ Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
■ Izvirni recept za
clafoutis. 500 g očiščenih češenj potresemo s 50 g sladkorja v prahu in pustimo 30 minut. 125 g presejane moke gladko primešamo 50 g sladkorja, ščepec soli in 3 razžvrkljana (izraz je ostal, žvrklje pa že dolgo ne uporabljamo) jajca. Prilijemo 3 dl mleka in zmiksamo v gladko testo. Tega nalijemo na češnje v pomaslenem modelu. Pečemo 35–40 minut pri 180 stopinjah. Ponudimo mlačno sladico, potreseno s sladkorjem v prahu. (
Larousse gastronomique).
Ideje
gl.
marelice (številne
ideje)
Opombe
Clafoutis (klafuti), kakor se izvirno imenuje kolač, je sladica s črnimi češnjami iz francoske pokrajine Limousin (gl.
različice). Zanj je značilno, da izbrano sadje v pekaču prelijemo s testom. Sladico pripravljajo s celimi češnjami, ker naj bi dale peške kolaču dodatno aromo; v resnici ni opaziti nobene razlike. Kolač že dolgo pripravljamo tudi z rdečimi češnjami in z drugim sadjem.
Opozorila
Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Marelice vsebujejo kar desetkrat več zelo pomembnega magnezija kot drugo sadje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preprost marelični kolač, clafoutis (izvirno: apricot clafoutis)
John Bek, z bloga
heneedsfood.
■ številni različni viri