Priprava
■ NAJBOLJ PREPROST MARELIČNI KOLAČ. Marelice očistimo, razpolovimo in izkoščičimo.
■ Tortni model (24 cm) tanko namažemo z maslom in pomokamo. Odvečno moko otresemo.
■ V skledo presejemo moko, pecilni prašek in mleto sol.
■ Pečico segrejemo na 175 stopinj.
Marelice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, kardamomom, limonami (sok, lupinica), lovorovimi lističi, pomarančami (sok, lupinica) ali/in z vanilijo*.
■ V veliki skledi stepamo maslo sobne temperature in sladkor 4 minute. Da dobimo rahlo, puhasto mešanico.
■ Jajca ubijemo na masleno mešanico in na hitro stepemo. Postopoma vmešamo presejano mešanico in mleko sobne temperature. Vedno začnemo in zaključimo s suhimi sestavinami (!). Na testo naribamo limonovo lupinico in na hitro premešamo.
Kolač z marelicami
■ Testo nalijemo v model. Po njem enakomerno razdelimo marelice. S prerezano stranjo navzgor. Potresemo jih z žlico sladkorja.
■ Kolač pečemo 45–50 minut. Pečen je, ko na sredo zabodemo zobotrebec. Ko ga izvlečemo, se ga drži le kakšna drobtinica.
■ Pečen kolač hladimo v modelu 20 minut.
Izven sezone marelic, lahko uporabimo odmrznjene ali dobro odcejene marelice iz kompota. Slednjih pred pečenjem ne osladimo.
■ Okvir modela odstranimo. Kolač pa premažemo z marelično marmelado. Če jo nekoliko segrejemo, se lepše maže. Desert ohladimo na sobno temperaturo.
Serviranje
Najbolj preprost marelični kolač ponudimo s
stepeno smetano ali s
stepeno smetano po francosko, chantilly.
Sorodni recepti
Preprost kolač z marelicami
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Pri nekaterih pečicah je odstopanje med izbrano in dejansko temperaturo celo do 30 stopinj. Zato je termometer za pečice poceni in dobra naložba.
■
Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu. Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g.
■
Marelice so koščičasti plodovi istoimenskega drevesa ali grma (
Prunus armeniaca), ki prihaja iz Azije. Gojijo jih na vseh celinah, a le v krajih z zmernim podnebjem. Poznamo več sort, ki se razlikujejo po velikosti sadežev, okusu, teksturi in po barvi. Ta je lahko od rumene do rdeče oranžne. Marelice slabo prenašajo transport, zato jih konzervirajo ali predelujejo v žganje (
barack pálinka), likerje in kašaste sokove. Olupljene sušijo. Sveži, zreli plodovi omamno dišijo in imajo čudovit okus. Uživamo surove. Sicer pa so priljubljeni marelični cmoki, marmelada ali džem, kompot, pite in kolači. 100 g marelic / pribl. 50 kalorij.
Preprost marelični kolač
Opozorila
■ Zaradi velike vsebnosti bakra marelic ne priporočajo nosečnicam. Nezrele marelice so težko prebavljive.
Jedrca koščic marelic so strupena. Vsebuje snovi, iz katerih v človeškem telesu nastane cianovodikova kislina.
■ Moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preprost marelični kolač (izvirno:
simple apricot cake)
Linda Lomelino, z bloga
CALL ME CUPCAKE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Linde Lomelino
Linda Lomelino
Preprost marelični kolač