Priprava
■ V posodi, na katero se prilega manjša posodica ali skledica, zavremo za 4 prste vode za
vodno kopel. Posodico/skledico položimo nad soparo. Vanjo nadrobimo čokolado, ki jo me občasnim mešanjem stopimo.
■ Okrogel model
obložimo s peki papirjem (foto strip). Stopljeno čokolado odstavimo in ohladimo. Pečico ogrejemo na 170 °C. Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg.
■ Ohlajeni čokoladi dodamo rumenjake in zmešamo v gladko zmes. Dodamo tretjino snega in dobro premešamo, da dobimo gladko zmes. Nato dodamo preostali sneg, ki ga nežno vmešamo. Testo nalijemo v model, ki ga za 30–40 minut položimo v pečico.
■ Pečen
najbolj preprost čokoladni kolač vseh časov ohladimo. Po okusu ga potresemo s sladkorjem v prahu ali/in obložimo s priljubljenim sezonskim sadjem.
Serviranje
Ohlajen
najbolj preprost čokoladni kolač vseh časov narežemo in ponudimo. Po okusu ga potresemo s sladkorjem v prahu ali/in obložimo s priljubljenim sezonskim sadjem. Najboljši izbor so maline ali jagode.
Nakup
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. Gl. tudi
pojasnila.
Izboljšanje
Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Nasveti
■ Za pripravo sladice uporabimo čokolado z vsaj 55 % vsebnostjo kakava.
■ Beljakov sneg nam lepo uspe, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo. S beljaki sobne temperature dobimo tudi lahek sneg z večjo prostornino.
■ Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Kolač se med hlajenjem v modelu/pekaču še nekoliko peče, zato pazimo, da ga ne presušimo.
Triki
Beljakov sneg je stabilnejši oziroma obstojnejši, če beljakom sredi stepanja dodamo 1 do 2 kapljici limoninega soka ali svetlega kisa na 1 beljak. Kislina sneg stabilizira, tako da prepreči, da se zračni mehurčki po koncu stepanja razpočijo.
Pojasnila
Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2).
Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje.
Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2).
Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri
ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji. Gl. tudi
nakup.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje);
jajce (številne
ideje)
Opombe
■ Pri pripravi beljakovega snega ne držita dve stari trditvi. Prva je, da nam beljakov sneg ne bo uspel, če bo posoda, v kateri ga stepamo, mokra. Druga trditev, ki ne drži, je, da bo sneg bolj čvrst, če beljakom dodamo ščepec soli ali nekaj kapljic kisa. Je pa res, da s kisom dosežemo, da je sneg stabilnejši in sijoč, kar je pomembno pri pripravi
vetrcev in
Pavlove. Gl. tudi
triki.
Opozorila
Čokolada vsebuje majhne količine tiramina, ki domnevno sproža migrenski glavobol.
Zanimivosti
Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kg krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300 do 325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najbolj preprost čokoladni kolač vseh časov (izvirno: 2 ingredients chocolate cake)
Sonali, z bloga
sugar et al
■ številni različni viri