Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Najbolj naravna domača paradižnikova mezga

    Domača paradižnikova mezga je odlična ozimnica. Dominira intenzivni okus svežega paradižnika, kot posledica dolgotrajnega kuhanja v pečici.
    5.00 60 št. oseb: Neznano čas priprave: 3–5 ur zahtevnost: (5.00; 60 ocen) 14. avgust 2016 št. ogledov: 14658
    Uredil: Urednik
    Izvirno: local kitchn
    Receptov: 15548
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 5 kg paradižnika
    • 2 žlici ekstra deviškega olivnega olja
    • 2 žlički soli
    • 1/2 žličke citronke

    Priprava

    ■ DOMAČA PARADIŽNIKOVA MEZGA. Paradižnike očistimo, zrežemo na četrtine in stresemo v veliko, široko posodo. Prilijemo olje, potem pa jih dobro premešamo, pristavimo in zavremo. Kuhljamo jih toliko časa, da se zmehčajo, lupinica pa odstopi.
    ■ Kuhane paradižnike pretlačimo s pasirko ali skozi gosto cedilo. Pretlačenim paradižnikom primešamo sol in citronko.

    Pri paradižniku je največ umamija v tkivu, ki spominja na nekakšen gel. S katerim so semena pripeta na sredino sadeža. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno ali mesnato.


    ■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
    ■ Paradižnikovo mešanico razdelimo v dva plitva pekača. Položimo ju v pečico, da se paradižnikova mešanica zgosti v mezgo. To traja 3–4 ure; gl. opombe. Paradižnik vsakih 30 minut premešamo in preverimo gostoto. Ko se paradižnik že precej zgosti, vsebino enega pekača postrgamo na drugega in nadaljujemo s kuhanjem v pečici.
    ■ Paradižnikova mezga je kuhana, ko se količina paradižnika zmanjša na polovico. V pekaču ni nobene tekočine več, paradižnik pa postane sijoč in opečnate barve.
    ■ Pred koncem kuhanja/pečenja mezge kozarčke za vlaganje (125 g) in pokrovčke temeljito operemo. Položimo jih v pečico, ogreto na 100 stopinj; za 10 minut. Vroče kozarčke nadenemo z vročo paradižnikovo mezgo. Dobro jih zapremo, nazadnje pa jih ovijemo v kopalno brisačo in ohladimo.

    Uporaba

    Najbolj naravna domača paradižnikova mezga je odličen dodatek različnim juham, enolončnicam, ragujem, golažem in podobno. Zaradi intenzivnega okusa pa jo lahko mažemo na (opečen) kruh (z rikoto in špinačno omleto, npr.).

    Shranjevanje

    Domača paradižnikova mezga se v hladnejšem, temnem prostoru ohrani do 12 mesecev. Če imamo zadosti prostora v hladilniku ali/in zamrzovalniku, paradižnikovo mezgo ohladimo. Ohlajeno nadenemo v čiste, hladne kozarčke, po vrhu mezge pa nalijemo tanjšo plast ekstra deviškega olivnega olja. Tako shranjeno paradižnikovo mezgo lahko hranimo v hladilniku do 4 tedne (če jo zajemamo s čisto žlico, na vrhu pa je vedno olje), v zamrzovalniku pa do 9 mesecev. 

    Izboljšanje

    Ko izbiramo vrhunski paradižnik, segajmo po mesnatih, najboljših italijanskih sortah San Marzzano, Roma, Perini in Martino.

    Pojasnila

    Paradižnik (Solanum lycopersicon var. esculentum; tudi rajsko jabolko) je plodovka iz družine razhudnikov. Zrel plod je rumene, oranžne, rožnate ali rdeče barve. Sort je veliko: od kot jagoda majhnih češnjevcev, do velikih, ki tehtajo tudi 1 kg ali več. Posebej cenjene so italijanske in nizozemske sorte in sorta volovsko srce. Paradižnik delimo na nizke in visoke sorte. Naprodaj so (olupljeni) pelati, paradižnikova mezga, paradižnikov pire in paradižnikov sok. Posebnost je paradižnikov džem (confit de tomates). Paradižnike sušimo na soncu (vlagamo jih v oljčno olje). Najboljši za sušenje so češpljevi paradižniki, ki imajo skoraj samo meso. Paradižnike najpogosteje pripravljamo v juhah, omakah in solatah.

    Citronka je trgovsko ime za citronsko kislino (E330), šibko organsko kislino. Po sestavi podobno vitaminu C. Vsebujejo jo citrusi, uporabljamo pa jo pri pripravi sadnih kup in napitkov. Pa tudi kot naravni konzervans.


    Ekstra deviško olivno olje je oznaka olja iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.


    Domača paradižnikova mezga

    Različice


    Domača paradižnikova mezga

    Opombe

    Domača paradižnikova mezga se od industrijskih razlikuje po tem, da jo pripravimo s paradižniki, ki so nam po okusu najbližji; gl. izboljšanje. Okus domače paradižnikove mezge je še posebno intenziven zaradi počasnega kuhanja v pečici. Pa še brez aditivov je.
    ■ Znanstveniki se strinjajo, da je med obolelimi za rakom bistveno manj tistih, ki imajo na jedilniku pogosteje brokoli, čebulo, korenček, paradižnik in pomaranče. 

    Opozorila

    Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.

    Zanimivosti

    Paradižniki so najpopularnejši sadeži na svetu. Takoj za bananami.

    Viri

    ■ dopolnjen recept najbolj naravna domača paradižnikova mezga (izvirno: tomato paste) z bloga local kitchn
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharic Marise McClellan

     

    Sorodni recepti

    Gurmanski ajvar
    ajvar s koščki pečenih paprik ima izrazitejši okus, tudi zato, ker ga pripravimo brez ...
    (5.00; 23 ocen)
    Čatni iz suhih fig
    odličen, sladkasto kisel namaz ali priloga k (svinjskim) pečenkam, k pečenemu piščancu, k sirom ali/in k pršutu; ...
    (5.00; 5 ocen)
    Pekoč paradižnikov čatni
    sočne paradižnike s kakega domačega vrta pokrite kuhljamo kar dve do pet ur, skupaj s čebulo in paprikami; nazadnje ...
    (5.00; 9 ocen)
    Paradižnikov pire za ozimnico
    Odličen in preprost način shranjevanja zrelega, dišečega paradižnika, pri katerem ohranimo veliko prvinskega okusa ...
    (5.00; 32 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.673 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani