800 g srednje velikih očiščenih lignjev brez glave
4 žlice olivnega olja
nadev
50 g starega belega kruha
4 sardelni fileti
2 žlici pinjol
1 jajce
črni poper v zrnu
ščepec cimeta v prahu
2 stroka česna
paradižnikova omaka
400 g olupljenih paradižnikov iz pločevinke
2 stebli belušne zelene
1 čebula
1 žlica izkoščičenih zelenih oliv
1 žlica kaper
1 žlička naribane limonine lupinice
2 žlici naribanega parmezana
1,25 dl suhega belega vina
sol
črni poper v zrnu
ščepec sladkorja
Priprava
■ Kruh narežemo na kocke, ki jih namočimo v mlačni vodi. ■ Sardelne filete drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Očiščene lignje operemo in dobro posušimo; 100 gramov jih zrežemo na kockice. ■ V skledi zmešamo dobro ožet kruh, jajce, nakockane lignje, parmezan, pinjole, česen, sardelne filete, sol, sveže mlet poper in ščepec cimeta. ■ Lignje nadenemo s pripravljenim nadevom, odprtine pa zapremo z zobotrebci. ■ V posodi segrejemo olje, na katerem nadevane lignje po vseh straneh zlato rjavo opečemo. ■ Belušno zeleno olupimo tanko narežemo. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Paradižnik kar v pločevinki grobo sesekljamo. ■ Zeleno in čebulo stresemo k lignjem, vse skupaj pa pražimo še kakšno minuto. ■ Olive narežemo na tanka kolesca. ■ Vsebino pločevinke stresemo na lignje. Prilijemo vino, dodamo kapre, olive, sol, sveže mlet poper in ščepec sladkorja. Pokrito počasi dušimo 40 minut.
Serviranje
Nadevani lignji v paradižnikovi omaki se lepo spajdašijo s koruzno polento.
Nadomestek
Sardelne filete lahko nadomestimo s sardelno pasto iz tube.
Izboljšanje
■ Sardelni fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo. ■ Paradižnik za paradižnikovo omako razsemenimo, zato da dobimo sočno in gosto omako.
Nasveti
■ Za majhne lignje velja, da so najboljši takoj po ulovi. Večji so okusnejši, če sveže ulovljene pred pripravo očistimo in vsaj za 24 ur zamrznemo. ■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če jo uporabimo kot barvilo, jo shranimo, sicer pa zavržemo. ■ Pri dušenju je izjemno pomembno, da posoda, v kateri dušimo, dobro tesni. Tako v jedi zadržimo več aromatičnih snovi, ki se med postopkom sproščajo iz živil in dodatkov.
Triki
■ Drugačen in intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom paradižnikove mezge ali / in drobno sesekljanega posušenega paradižnika. Z dodatkom paradižnikove mezge lahko hkrati korigiramo presvetlo omako. ■ Uvelo steblo belušne zelene postane znova hrustljavo, če ga namočimo v (ledeno) mrzlo vodo in skupaj s posodo za nekaj ur potisnemo v hladilnik.
Pojasnila
■ Lignje uvrščamo med glavonožce, kamor spadajo tudi hobotnice in sipe, ter med mehkužce, kamor poleg naštetih sodijo tudi školjke, morski polžki in morski ježki. Večino uvrščamo med užitne delikatese. ■ Pinjole so plodovi različnih vrst bora (lat. Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete, zlasti iz italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
Lignje lahko pripravljamo po skoraj vseh receptih za sipo. In obratno.
Opombe
Lignji so najokusnejši glavonožci; jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Cimet, čebulo, česen, olive, paradižnik, pinjole, (belušno) zeleno in večino zelišč zeleno uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Belušno zeleno prištevamo med afrodiziake.
Zanimivosti
Luščine pinjol so našli v odlagališčih odpadkov v rimskih taborih v Veliki Britaniji.
Viri
številni različni viri
” Za majhne lignje velja, da so najboljši takoj po ulovi. “
” Sardelne filete lahko nadomestimo s sardelno pasto iz tube. “
” Pri dušenju je izjemno pomembno, da posoda, v kateri dušimo, dobro tesni. “
Preprosto pečena hobotnica na žaru
Preprosta in izjemno okusna različica pečene hobotnice. Ki je všeč vsem članom družine. Kuhano hobotnico na hitro ...