Priprava
■ Zavremo 2 dl vode. Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. Pozorni smo tudi na sveže odrezane peclje.
■ Papriki razpolovimo s pecljema vred. Izpraskamo semena in porežemo bela notranja rebrca. Polovice položimo v pekač s prerezano stranjo navzgor. Olive izpeškamo in razpolovimo. Česen narežemo na čim tanjše lističe.
■ Češnjevce prelijemo z vrelo vodo. V njej jih pustimo slabo minuto. Nato jih odcedimo, olupimo in razpolovimo.
■ Polovice paprik potresemo s česnom. Natu jih nadevamo s češnjevci, s feto in z olivami. Nadev obrizgamo z oljčnim oljem.
■ Pekač položimo v segreto pečico za 45–60 minut.
Serviranje
Nadevane pečene paprike s češnjevci, feto in olivami lahko obložimo s sardelnimi fileti in s kaprami. In potresemo z bazilikinimi lističi. Ponudimo vroče ali hladne. Lahko v kombinaciji z drugimi poletnimi solatami. Z
opečenimi kruhki ali z izbranim kruhom.
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. Rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Improvizirajmo. Paprike najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, čebulo*, česnom*, čiliji, ingverjem, kaprami, kisom*, koriandrom, kumino, limonami (s sokom, lupinico), lovorovimi listi, majaronom, mleto rdečo papriko, oljem* (zlasti z olivnim*), origanom, peteršiljem*, timijanom ali/in z žafranom.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
Rdeče paprike vsebujejo likopen, ki jim daje intenzivno rdečo barvo. Ta je tudi eden najmočnejših antioksidantov.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
nadevane pečene paprike s češnjevci, feto in olivami (izvirno:
roasted peppers stuffed with cherry tomatoes, feta and olives)
Sam Linsell, z bloga
Dizzle & Dip
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sam Linsell
Sam Linsell