Priprava
■ NADEVANE BUČKE. Pripravimo
paradižnikovo omako (številne
različice) po svojem okusu. Ali uporabimo že skuhano iz ozimnice.
Jed lahko pripravimo v naprej. Do pečenja jo hranimo v hladilniku. »Čas priprave« ne vključuje časa priprave paradižnikove omake.
■ Blitvo operemo. Stebelca porežemo in jih shranimo za kako drugo jed. Blitvo drobno sesekljamo.
■ Dve plošči ali plitva pekača tanko namažemo z oljčnim oljem. Ali pa ju obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 220 stopinj.
■ BUČKE. Bučkam porežemo konici. Narežemo jih na podolžne rezine, debele pribl. 6 mm. Ni nujno, da so povsem ravno odrezane. Rezine položimo v enem sloju na obe plošči/pekača. Pokapljamo jih z oljčnim oljem. Potresemo pa s soljo in s sveže mletim poprom. Bučke pečemo 15 minut.
■ V veliki ponvi močno segrejemo žlico olja. Dodamo blitvo ter po ščep soli in sveže mletega popra. Pražimo jo kake 2 minuti. Vmes jo obračamo s kuhinjskimi kleščami. Prepraženo ohladimo do mlačnega.
Čas pečenja je odvisen od debeline bučkinih rezin. Če so tanjše, so pečene hitreje. Bučke se morajo zmehčati, le toliko, da jih lahko zvijemo v zvitke.
Nadevane bučke
■ Plošči/pekača vzamemo iz pečice. Bučke obrnemo, potem pa jih pečemo še 5 minut.
■ NADEV. V skledi gladko zmešamo skuto, naribano limonovo lupinico, 1/4 žličke soli in timijan. Nazadnje vmešamo še blitvo.
■ Paradižnikovo omako razdelimo v 2 okrogla pekača (pribl. 22 cm). Ali v pravokotnega (pribl. 22x32 cm).
■ Na začetek vsake rezine bučk položimo za pribl. 2 žlički nadeva. Prvo rezini dokaj tesno zvijemo v zvitek. Položimo ga v pekač, s stikom navzdol. Podobno nadevamo vse zvitke. Nazadnje jih pokapljamo z oljčnim oljem. In blago začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Jed položimo v pečico za pribl. 25 minut. Da se omaka nekoliko zgosti. Zvitki pa se blago zlato obarvajo. Če se zvitki v tem času ne spečejo. Vzamemo pekač/a iz pečice in prižgemo zgornji žar. Pekač/a položimo pod zgornji žar za pribl. 3 minute. A pozorno spemljamo, kaj se dogaja v pečici (!).
■ Parmezan drobno naribamo, kdor ga uporabi. Enakomerno ga potresemo po jedi. Takoj ko jo vzamemo iz pečice.
Serviranje
Nadevane bučke s skuto in blitvo v paradižnikovi omaki ali
bučke z nadevom iz skute in blitve s paradižnikovi omako ponudimo s kakim hrustljavim kruhom. Lahko tudi s sezonsko (mešano) solato.
Nadevane bučke
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■
Jed lahko prilagodimo svojemu okusu. Bučke nadomestimo z jajčevci. Blitvo lahko opustimo ali pa jo nadomestimo s špinačo, s koprivami ipd. Skuti primešamo sesekljano zeliščno mešanico. Ali pa jo preprosto nadomestimo s koruzno polento (s sirom). Ali s kakšnim drugim nadevom po okusu. Gl. nadevane bučke (številne
različice).
■
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
Najbolj preprosto paradižnikovo omako pripravimo, če kakovostne pelate iz pločevinke (npr. San Marzano) zmiksamo v multipraktiku. Skupaj s sokom.
■
Blitvo v grobem ločimo na dve sorti, na listnato in rebrasto. Prav pri rebrasti pogosto napačno mislimo, da gre za staro listnato sorto z izrazitimi stebli oziroma peclji. Listnata blitva ima velike, široke in mesnate liste, steblo pa je opazno krajše in manj mesnato kot pri rebrasti blitvi. Pri nakupu blitve smo zato pozorni na njeno svežino in sočnost, ne pa na debelino stebla ali velikost listov.
Nadevane bučke s skuto v paradižnikovi omaki
Opozorila
■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, smo pozorni predvsem na eno. Prevladovati mora okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarjamo.
■ Blitva vsebuje oksalno kislino, ki je v večjih količinah škodljiva. Skoncentrirana je v blitvinih pecljih.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
nadevane bučke s skuto in blitvo v paradižnikovi omaki ali
bučke z nadevom iz skute in blitve s paradižnikovo omako (izvirno:
zucchini involtini with swiss chard & ricotta)
Alexandra Stafford, s portala
FOOD52
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup v trgovini
FOOD52
Alexandra Stafford