Predpriprava
Bučke očistimo. Očiščene podolžno narežemo na pribl. 5 mm debele rezine. Položimo jih v veliko cedilo. Vsako plast nekoliko posolimo. Bučke odcejamo 60 minut.
Priprava
■ V globoki ponvi ali v širši posodi segrejemo olje za cvrenje.
Kislo mleko lahko nadomestimo z manj kaloričnim čvrstim jogurtom ali z razkošnejšim grškim jogurtom.
■ V manjši skledi razžvrkljamo jajci in 1 dl hladne vode. Na krožnik presejemo moko.
■ Rezino bučke na hitro obrišemo s papirnato brisačo. Povaljamo jo po moki in potopimo v jajčno mešanico. Nato jo položimo v vroče olje. Podobno pripravimo še nekaj rezin. A ne preveč, da ne ohladimo olja. Bučke ocvremo po obeh straneh, da se zlato rjavo obarvajo.
■ Ocvrte bučke na hitro odcedimo na penovki. Preložimo jih na papirnate brisače. Da se odcedijo. Podobno ocvremo vse bučke.
Bučke je škoda lupiti. V lupini je veliko hranilnih snovi. Precej se jih izluži že med predpripravo. Izberemo mlade bučke, dolge pribl. 15 cm. Z olupljenimi je jed le barvno bolje usklajena.
■ Česen pretlačimo, drobno sesekljamo in zmešamo s kislim mlekom.
■ Na dno manjšega, globokega in ognjevarnega pekača položimo plast bučk. Praznine zapolnimo z ustrezno narezanimi. Bučke izdatno premažemo s kislim mlekom. Postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine. Na vrhu je kislo mleko. Musako dobro ohladimo v hladilniku. Najbolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajeno jed potresemo z grobo sesekljanim koprom, peteršiljem ali/in drobnjakom. Narezana
musaka z ocvrtimi bučkami in kislim mlekom, brez peke je lahko samostojna jed (za 6) v vročih poletnih dneh. Pa tudi malica, hladna predjed ali priloga k mesu z žara (8–10).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Bučke so zaradi nevtralnega okusa hvaležna zelenjava za pripravo na vse načine.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230).
Če preskočimo predpripravo, se na dnu pekača z musako nabere voda.
■
Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Opozorila
Če v vroče olje položimo preveč živil, olje ohladimo in zaustavimo cvrenje. Živila vpijajo maščobo in težko jih hrustljavo ocvremo. Če pa živilo spustimo v prevroče olje, se po zunanji strani ocvre. Znotraj pa ostane termično nedodelano. Idealna temperatura olja je 170–180 stopinj. Če vanj potisnemo delček ročaja lesene kuhalnice, se okrog njega takoj naredi venček drobnih mehurčkov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
musaka z ocvrtimi bučkami in kislim mlekom, brez peke (izvirno:
musaka od tikvica i kiselog mleka)
Tanja Leković, z bloga
KUHINJA zaposlene žene (srb., angl.)
■ številni različni viri

Tanja Leković