Predpriprava
MONT BLANC, NAJBOLJŠA KOSTANJEVA SLADICA. Pripravimo
krhko testo. Lahko po svojem priljubljenem receptu. Izboljšamo ga tako, da 1/4 moke nadomestimo z mandljevo moko.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 230 stopinj.
Kostanj je najbolj okusen po prvi slani. Če ga še kaj ostane. Pa še en trik za okus. Kostanj v ježicah nagrabimo na kup in počakamo, da sam izpade iz njih.
■ KOSTANJEV PIRE. Kostanje križno zarežemo po širši strani; gl. video na dnu strani. Stresemo jih v plitev pekač in pečemo 30 minut.
■ Vroče pečen kostanje jemljemo s krpo in jih olupimo. Olupljene sproti mečemo v manjšo posodo. Prilijemo 7,2 dl vode in vaniljev izvleček. Dodamo sladkor, zavremo in kuhamo kakih 15 minut. Med pogostim mešanjem. Da voda izhlapi, kostanj pa se zmehča.
■ Kostanj stresemo v blender ali multipraktik. Prilijemo 7,2 dl vode in zmiksamo. Da dobimo gladek pire. Pretlačimo ga skozi gosto cedilo. Pretlačenega nadenemo v dresirno vrečko z dokaj tankim okroglim vložkom; gl. video na dnu strani. Pire ohladimo.
■ Plitev pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 90 stopinj.
Recept ima v času prevajanja 65 ocen. Povprečna je 5/5.
■ VETRCI, meringa (lahko jih pripravimo dan prej in pridobimo na času, ker potrebujemo pečico). Beljake penasto stepemo. Dodamo sladkor in stepamo, da dobimo čvrst sneg. Na katerem se tvorijo trdi vršički. Nadenemo ga v dresirno vrečko z dokaj tankim okroglim nastavkom; gl. video na dnu strani.
■ Sneg nabrizgamo na 13 (eden za rezervo) stožčastih, polžastih kupčkov; gl. video. Pekač položimo v segreto pečico za 60 minut.
Penasto testo oz. meringo takole stožčasto nabrizgamo v pekač
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Ko nam ostanejo rumenjaki (številne ideje).
■ KRHKA PODLAGA. Hladno krhko testo na hitro razvaljamo. Izrežemo 13 manjših testenih krogov, ki so za pribl. 1,5 cm širše od spodnjega, širšega dela vetrcev. Sproti jih polagamo v pekač. Pečemo jih pribl. 30 minut. Pečene ohladimo na sobno temperaturo.
■ SESTAVLJANJE (12 sladic). Ohlajene testene krogce položimo na delovno površino. Na vsakega položimo po 1 vetrc. Krožno, polžasto ga obrizgamo s stepeno smetano. Smetano pa tanko obrizgamo s kostanjevim pirejem.
■ Sladico potresemo s sladkorjem v prahu. Da dobi zasnežen videz.
Serviranje
Mont Blanc, najboljša kostanjeva sladica ali
Mont Blanc z meringo, kostanjevim pirejem in stepeno smetano navduši z videzom in z okusom.
Sorodni recepti
Mont Blanc (različica z evan's kitchen ramblin)
Kuharski leksikon
■
Kostanj (tudi pravi kostanj; Castanea sativa), drevo iz družine bukvovk, ki ima s škrobom bogato seme v ježičasti ovojnici. Debele plodove gojenega pravega kostanja imenujemo maroni. Cvetovi pravega kostanja dajejo
kostanjevec, odličen med. Kostanj, ki vsebuje veliko škroba in sladkorja, a zelo malo olja, je užiten že surov. Kljub temu ga najpogosteje kuhamo ali pečemo.
Kostanjev pire je dodatek k jedem, sladicam, priloga in nadev, npr. za perutnino. Švicarki in Italijani izvažajo kandirane marone v ZDA in na Japonsko. Ta draga slaščica je znana že od 17. st. Marone potopijo v sladkorni sirup, odišavljen z vanilijo. V Goriških Brdih marone vlagajo v med, z njimi kuhajo mineštro in
maronovo župo, pripravljajo frtaljo in krompirjevo
jed majronar. Francozi zavijejo v kostanjeve liste nekatere jedi s sirom.
■
Ko kupujemo kostanj, izbiramo večje, mesnate plodove, s katerimi je manj dela pri lupljenju. Imajo naj čim bolj sijajno in gladko površino. Sveže nabrani kostanji so v dlani težki in ne zvenijo votlo. Najboljši so temno rjavi, ki so bili izpostavljeni soncu in so slajši.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■
Meringa (meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo
francosko,
italijansko in
švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši. Vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejše testo.
"Čas priprave" ne vključuje časa priprave krhkega testa.
■
V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahtne sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči, proti italijanski meji. Poleg širše znanih
maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte
vahtni, maronica in
objak, za pečenja pa sorto
porčine. V kraju Lig (600 m/nm.v.) prirejajo sredi oktobra že od leta 1969 praznik kostanja, z razstavo kostanjevih jedi. Podobno praznovanje prirejajo vsako leto tudi v Jančah pri Ljubljani.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Mont Blanc (različica iz slaščičarne Angelina, Pariz)
Opozorila
■ Kostanj je težje prebavljiv, lahko povzroča tudi zgago. Odsvetujejo ga diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Prebavljivost nekoliko pospešimo, če kostanj med uživanjem temeljito prežvečimo.
Porcija sladice vsebuje pribl. 345 kalorij.
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Mont Blanc, najboljša kostanjeva sladica ali
Mont Blanc z meringo, kostanjevim pirejem in stepeno smetano (izvirno:
the most delicious chestnut deesert /Mont Blanc/)
Frank Tiu,
Tasty Team, z bloga
eat, little bird
■ številni različni viri
Mont Blanc, najboljša kostanjeva sladica