Priprava
■ Pekač (30x20 cm) namažemo z oljem ali z maslom in pomokamo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača, 4, 5 ur.
■ BISKVIT. Moko presejemo s pecilnim praškom. Premešamo.
■ Jajca in sladkor stepamo. Da dobimo bledo, gosto peno z dvojnim obsegom. Prilijemo vaniljev izvleček. Naribamo limonovo lupinico in stepamo pri najnižji hitrosti. V tankem curku prilijemo olje.
■ Nadaljujemo z mešanjem pri najnižji hitrosti. Izmenoma in postopoma vmešamo mleko in moko. Testo nalijemo v pekač. Pečemo ga pribl. 30 minut. Pečen je, ko v sredo zaboden zobotrebec izvlečemo suh.
■ Pečeni biskvit hladimo 10 minut.
■ ČOKOLADNA GLAZURA,
ganaš (gl.
Kuharski leksikon). Smetano segrejemo tik pod vrenje. Obe čokoladi nadrobimo ali sesekljamo. Stresemo ju v odstavljeno vročo smetano. Dobro premešamo, da se čokoladi stopita.
■ V biskvit naredimo luknjice s pomočjo ročaja kuhalnice. Na pribl. vsaka 2 cm, a pazimo, da biskvita ne preluknjamo. S čokoladno glazuro najprej napolnimo luknjice, potem pa še preostalo površino.
■ Kolač ohladimo na sobno temperaturo. Tako ohlajenega preložimo v hladilnik vsaj ta 3, 4 ure.
Serviranje
Ohlajeni
mlečni kolač s čokoladno glazuro, Barni narežemo na kocke in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Temna čokolada vsebuje endorfine, ki izboljšujejo splošno počutje. Serotonin, encim sreče. In triptofan, hormon sreče.
■ Mešanica enakih količin temne in mlečne čokolade je priročen kompromis pri pripravi ganaša. Zaradi temne čokolade ni premočan, zaradi mlečne pa ni presladek. Tekstura pa je popolna: lepo se zgosti, a ostane kremen. Pivo je lahko presenetljivi nadomestek za smetano.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mlečni kolač s čokoladno glazuro, Barni (izvirno:
Barni kolač)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović