Priprava
■ (za 20 mišk) Rozine operemo in namočimo v vročo vodo. Za 10 minut.
Miške niso samo pustna sladica, čeprav je Italija rojstni kraj karnevala. Priležejo se v vseh hladnejših mesecih.
■
KUHANO TESTO. V kozici pristavimo mleko, vodo, maslo, sladkor in ščepec soli. Premešamo in počasi zavremo. Takoj, ko zavre, vmešamo 2/3 moke. Kuhamo pri srednji temperaturi med pogostim mešanjem. Tako dolgo, da se testo ločuje od posode.
■ Testo postrgamo v skledo. Hladimo ga nekaj minut. Dodamo jajce in gladko premešamo z metlico. Podobno vmešamo še preostali jajci. Nato vmešamo preostalo moko in pecilni prašek.
■ Pomarančno lupinico drobno naribamo na testo. Dodamo dobro odcejene rozine in premešamo.
Če miške med cvrenjem potonejo, zvišamo temperaturo olja.
■ V široki posodi segrejemo olje za cvrenje. Olje je primerno za cvrenje, ko vanj potopimo konico ročaja lesene kuhalnice. Okrog njega se takoj naredi venček mehurčkov.
■ V olje polagamo koščke testa, ki jih zajemamo z žlico. Pazimo, da je med njimi zadosti prostora. Če naenkrat dodamo preveč testa, olje ohladimo. Miške pa vpijajo maščobo, namesto da bi se cvrle. Miške med cvrenjem obračamo, da se enakomerno obarvajo.
■ Ocvrte miške zajemamo s penovko in jih odcedimo. Odcejene polagamo na 2–3 plasti papirnatih brisač. Odcejene miške povaljamo po sladkorju.
Serviranje
Miške z rozinami in pomarančno lupinico ali
klasične pustne miške po italijansko so najboljše tople do mlačne.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično,
arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230).
Zasušene rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v limonov sok. Tako postanejo spet mehke in dišeče.
■ V Italiji so miške včasih prodajali kar na ulici, prodajalci so bili
fritoler. V 18. st. so bili tako močni, da so ustanovili svoj ceh,
Corporazione dei fritoler. Miške so pripravljali z osnovnimi sestavinami: z moko, mlekom, sladkorjem, kvasom in z brizgom grozdnega ali janeževega žganja. Z dodatkom rozin ali pinjol, izmišljevali pa so si vedno nove in nove dodatke, kot npr. riž in celo ribe.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
miške z rozinami in pomarančno lupinico ali
klasične pustne miške po italijansko (izvirno:
classic Italian frittelle)
Manuela Anelli Mazzocco, z bloga
COOKING WITH MANUELA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Manuele Anelli Mazzocco
Manuela Anelli Mazzocco