Predpriprava
■ Vse sestavine za testo segrejemo na sobno temperaturo.
Rozine lahko izdatneje pokapljamo z rumom.
■ Rozine temeljito operemo in odcedimo. Jabolko olupimo, izpeškamo in narežemo na kockice, 5x5 mm. Čeznje ožamemo polovico limone in premešamo.
■ KVASEC. V skodelico stresemo kvas. Prelijemo ga z 2 žlicama mlačne vode. Mleko segrejemo od mlačnega do toplega.
■ V večjo skledo presejemo moko. Na sredi naredimo jamico v katero stresemo sladkor in naribano limonovo lupinico. Prilijemo kvasec in premešamo. Dodamo sol, potem pa mešamo med postopnim prilivanjem mleka. Ko dobimo gladko, puhasto testo, vmešamo jabolka in rozine.
■ Skledo pokrijemo z navlaženo kuhinjsko krpo. Testo pustimo vzhajati 30–45 minut.
Priprava
■ Olje segrejemo na 180 stopinj. Z žlico zajamemo testo, ki ga spustimo v olje s pomočjo druge žlice. Optimalno cvremo 4–5 mišk naenkrat. Da se olje ne ohladi pretirano. Miške po nekaj minutah obrnemo z žlico. Da se obarvajo tudi po drugi strani. V celoti jih cvremo kakih 5 minut. Manjše so bolj hrustljave. Kdor kljub temu dela večje, jih cvre 6–7 minut.
Prava temperatura olja je ključna. Samo z oljem, segretim na 180 stopinj, dobimo popolno hrustljave miške.
■ Ocvrte miške odcedimo na papirnatih brisačah. Podobno ocvremo vse. Preden spustimo v olje naslednje miške, olje segrejemo na 180 stopinj.
Serviranje
Miške z jabolki, rozinami in limonovo lupinico ali
kvašene miške z jabolkom potresemo s sladkorjem v prahu. Tik pred serviranjem. Najboljše so tople do mlačne.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230).
■ Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj naberejo drobni mehurčki, je temperatura prava. Ali pa v olje stresemo ščep drobtin, ki morajo takoj zacvrčati.
Za kilogram rozin potrebujemo 2-2,5 kg grozdja. Zasušene rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v limonov sok. Tako postanejo spet mehke in dišeče..
■ V Italiji so miške včasih prodajali kar na ulici, prodajalci so bili
fritoler. V 18. st. so bili tako močni, da so ustanovili svoj ceh,
Corporazione dei fritoler. Miške so pripravljali z osnovnimi sestavinami: z moko, mlekom, sladkorjem, kvasom in z brizgom grozdnega ali janeževega žganja. Z dodatkom rozin ali pinjol, izmišljevali pa so si vedno nove in nove dodatke, kot npr. riž in celo ribe.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
miške z jabolki, rozinami in limonovo lupinico ali
kvašene miške z jabolkom (izvirno:
oliebollen recept met appel, rozijnen en citroen)
Jadis Schreuder, z bloga
THE LEMON KITCHEN (niz.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic in drugih reči
Jadis Schreuder
Jagis Schreuder
Video ne sodi k temu receptu, lahko pa nam je v pomoč