Priprava
■ Testo. V posodi pristavimo pri srednji temperaturi vodo, maslo, sladko in sol. Počasi segrevamo, da se maslo stopi; zavreti ne sme.
■ Ko se maslo stopi, posodo odstavimo. Vanjo stresemo moko, ki jo mešamo z vilicami, da dobimo gladko testo. Predenemo ga v posodo namiznega mešalnika in mešamo kakšno minuto, da se nekoliko ohladi.
■ V cvrtniku ali posodi segrejemo olje.
■ Na močnato mešanico ubijemo jajce, ki ga vmešamo, da ni vidnih sledi. Nato dodamo drugo jajce, ki ga vmešamo podobno. Da je testo povsem gladko in sijoče.
■ Zajamemo za žlico testa, ki ga z drugo žlico postrgamo v segreto olje. Postopek ponovimo še enkrat, dvakrat, trikrat, glede na velikost posode. Upoštevamo, da se miške med cvrenjem napihnejo na dvojno velikost. Med pogostim obračanjem jih cvremo kakih 6 minut. Da se zlato rjavo obarvajo in mestoma razpokajo; gl.
opozorila.
■ Dišeči sladkor. Cimet in mlinčke zmeljemo ter zmešamo z rjavim sladkorjem in soljo.
■ Ocvrte miške predenemo v cedilo, obloženo s papirnatimi brisačami. Da se odcejajo 1 minuto. Med tem postrgamo na cvrenje naslednjo etapo mišk. Postopek ponavljamo, da porabimo vse testo.
■ Odcejene miške dobro povaljamo v dišečem sladkorju; gl.
opombe.
Serviranje
Preostanek dišečega sladkorja potresemo po krožniku, na katerem ponudimo še vroče ali vsaj tople
miške na dišečem sladkorju.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
gl.
miške (številne
različice)
Ideje
■ gl.
cvrenje (številne
ideje );
kuhano testo (številne
ideje )
■ Ocvrte sladice so primerne za zamrzovanje. Zamrznemo čimbolj sveže, še mlačne, in odtajane sladice bodo kot sveže. Hranimo jih 2–3 mesece, odtajamo pa jih pri sobni temperaturi ali ovite v alu folijo v pečici, ogreti na 160 °C.
Opombe
■ Večina olja med cvrenjem ne prodre globoko v živilo. Zato ocvrta živila na hitro odcedimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Na hitro zato, da se ne ohladijo. Pa tudi zato, da na površini cvrtja ostane nekaj maščobe, ki da ocvrtim jedem tako svojstven okus.
■ Miške tradicionalno povaljamo po (kristalnem) sladkorju. Odišavljeni rjavi sladkor je različica, ki je še posebej primerna za praznične priložnosti. Na primer za martinovo ali za božič. Takšen sladkor imenujejo kar
božični pesek.
Opozorila
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja zdravniki odsvetujejo. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob, hkrati pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe, ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
■ Če živilo spustimo v premalo ogreto olje, se ne cvre, ampak se napaja z maščobo. Če se miške rjavo obarvajo že po nekaj minutah, je olje prevroče.
■ S količino klinčkov ne pretiravajmo, sicer postaneta vonj in okus preveč vsiljiva.
Zanimivosti
Cvrenje poznamo vsaj 300 let. Pri nas ga prvi zapiše Vodnik v svojih
Kuharskih bukvah: (1799) "...kadar eno stvar v razbeljeni masti ali drugi masti zarumenimo, pravimo, da cremo ali ocremo. Ocrejo se piščeta, jajca, bezeg i.n.d..."
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
miške z dišečim sladkorjem (izvirno: Sandy old man on x’mas) z bloga
LADY&PUPS ■ številni različni viri