Priprava
■ (za pribl. 20 mišk) Če je skuta vode, jo položimo v cedilo, obloženo z gazo. Za 10 minut.
Žganje v testu preprečuje pretirano vpijanje maščobe med cvrenjem.
■ V skledo presejemo moko, pecilni prašek in ščepec mlete soli. Dodamo sladkor in premešamo. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo jajce, limono sok in rum. Dodamo še skuto in z vilicami mešamo / gnetemo, da se sestavine bolj ali manj povežejo.
■ Testo preložimo na tanko pomokano delovno površino. Dobro ga pregnetemo, a ne dodajamo moke (!), čeprav ostaja nekoliko lepljivo. Testo pokrijemo s kuhinjsko krpo. Počiva naj 20 minut.
Če te miške cvremo v pravilno segretem olju, so ocvrte skoraj popolne okrogle oblike. Znotraj so mehke, zunanja skorjica pa je hrustljava.
■ Pladenj obložimo z 2–3 plastmi papirnatih brisač. Olje segrejemo na pribl. 175 stopinj.
■ Spočito testo razdelimo na 2 podobno težka dela. Vsakega razvaljamo v svaljek s premerom pribl. 2 cm. Svaljka narežemo na koščke, ki jih oblikujemo v kroglice. Velikosti kostanja.
■ V segreto olje položimo toliko kroglic, da je med njimi zadosti prostora. In da s pretirano količino ne ohladimo olja. Cvremo jih 3–4 minute, da se zlato rjavo obarvajo. Ocvrte poberemo s penovko, na kateri jih nekoliko odcedimo. Odcejen položimo na pladenj. Podobno ocvremo vse miške.
Če je le mogoče, odcejene miške takoj povaljamo po sladkorju (v prahu). Najboljše so sveže ocvrte.
■ Odcejene, še vroče miške takoj povaljamo po sladkorju (v prahu).
Serviranje
Miške s skuto, limono in rumom, castagnole so najboljše vroče do tople.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (ghee; vsi 230).
Če miške med cvrenjem potonejo, zvišajmo temperaturo olja.
■ Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato mu pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.
■ V Italiji so miške včasih prodajali kar na ulici, prodajalci so bili
fritoler. V 18. st. so bili tako močni, da so ustanovili svoj ceh,
Corporazione dei fritoler. Miške so pripravljali z osnovnimi sestavinami: z moko, mlekom, sladkorjem, kvasom in z brizgom grozdnega ali janeževega žganja. Z dodatkom rozin ali pinjol, izmišljevali pa so si vedno nove in nove dodatke, kot npr. riž in celo ribe.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
miške s skuto, limono in rumom, castagnole (izvirno:
castagnole s ricottom, limunom i rumom)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
■ številni različni
Ana Topić