Priprava
■ MIŠKE. Kvas raztopimo v nekaj žlicah mlačnega mleka.
■
KVAŠENO TESTO. V večjo skledo presejemo moko, potem pa dodamo še jajca, mleko, sladkor, nastrgano limonino lupino, četrt žličke cimeta in ščepec soli. Gladko razmešamo. Dodamo kvas, dobro razmešamo in stepemo, pokrijemo s čistim prtom in pustimo vzhajati 30 minut.
■ Rozine očistimo, operemo, odcedimo in pokapljamo s tropinovcem.
■ V testo na hitro vgnetemo rozine, potem pa ga še enkrat pokrijemo in pustimo vzhajati 20 minut.
■ Tik pred koncem vzhajanja segrejemo maščobo za cvrenje. Vzhajano testo zajemamo z žlico in sproti polagamo v vroče olje. Miške po obeh straneh zlato rumeno ocvremo. Ocvrte miške poberemo iz maščobe, na kuhinjskem papirju dobro odcedimo, potem pa še tople povaljamo v sladkorju.
Serviranje
Miške ali
miške z rozinami (tudi
beneške miške) so sladica, ki jo ponudimo toplo do mlačno. Odlične so z
angleško kremo ali s kakšno slastno sladko omako. Npr. s figovo, z belo čokoladno, s črno čokoladno (gl.
ideje), s
karamelno ali s pomarančno ipd.
Nadomestek
Tropinovec lahko nadomestimo z rumom ali s konjakom.
Izboljšanje
■ Testo odišavimo z mešanico nekaj kapljic vrhunskega tropinovca, pomarančnega likerja (
Cointreau,
Grand Marnier) in pomarančnega soka.
■ Skupaj z rozinami v testo vmešamo 2 žlici
pinjol.
■ Testo odišavimo s strtimi klinčki in/ali s ščepcem nastrganega muškatnega oreščka. V hrvaški Istri jim včasih dodajo celo nekaj sveže mletega popra.
Nasveti
■ Vse sestavine, pa tudi posodo in kuhinjske pripomočke, ki jih bomo uporabili pri pripravi kvašenega testa, pred pripravo ogrejemo na sobno temperaturo. Najbolje, da jih na sobno temperaturo postavimo že noč pred pripravo.
■ Po nekaterih virih rozine vmešamo v že vzhajano testo.
■ Stare rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v
limonin sok. Na ta način postanejo spet mehke in dišeče.
■ Preden rozine vmešamo v mehkejše ali celo tekoče testo, jih nekoliko segrejemo ali pomokamo. Sicer se potopijo na dno testa.
■ Če miške v olju potonejo, zvišajmo temperaturo olja. Vzrok pa je lahko tudi premalo vzhajano testo (gl.
pojasnila).
Pojasnila
■ Za pripravo kvašenega testa je najprimernejša mešanica mehke in ostre moke. Trda moka vsebuje več beljakovin. Posledično ima čvrstejši
lepek, ki pomaga testu, da nabrekne. Izdelek iz takšnega testa med termično obdelavo lepo naraste. Sicer pa so v trgovinah na voljo že pripravljene mešanice moke za kvašeno testo.
■ Če kvašeno testo vzhaja prekratek čas, je gosto in težko. Predolgo vzhajano kvašeno testo postane pustega okusa in grde barve.
■ Pravilno vzhajanje testa je nadvse pomembno. Če se miška med cvrenjem potopi, testo ni bilo zadosti vzhajano ali pa je olje prehladno (gl.
nasveti). Če se v maščobi med cvrenjem obrača, pa je bilo vzhajano preveč.
■ Kadar je med sestavinami suho sadje (npr. oranžat, citronat, rozine), ga v testo vmešamo na hitro. Nato mora testo še enkrat vzhajati.
■ Na Hrvaškem so miške
uštipci, v Dubrovniku
prikle, v Dalmaciji in Istri
fritule, na kontinentalnem delu Hrvaške pa
mišeki.
Različice
Ideje
Miške do polovice pomakamo v
čokoladno omako ali pa jih položimo na rešetko (lahko iz pečice) in z omako prelijemo. Nekoliko preprostejši in hitrejši način je, da čokolado naribamo v sladkor, potem pa še tople miške povaljamo v tej mešanici.
Opozorila
Bela moka in beli sladkor sodita med najbolj nezdrava živila. Enako velja cvrenje za enega najbolj nezdravih načinov termične obdelave živil.
Opombe
■ Na Hrvaškem so miške klasična božična sladica.
■ Miške lahko pripravimo tudi brez kvasa.
■ J. Štrukelj v svojem receptu
krapki z rozinami ali fritule oziroma miške (Večer 28.11.2001) enači
krapke z rozinami in
miške. Res gre za sladici s podobnimi sestavinami, ki prihajata iz italijanske kuhinje. Vendar pa sta po obliki, pa tudi po nekaterih sestavinah različni, zato govorimo o dveh različnih sladicah.
■ Zmotno je mnenje, da bi vzhajanje testa na vročem, ne na toplem, postopek pospešilo. Če kvašeno testo postavimo na pretopel prostor, se lepek neha raztezati, pečeno testo pa je suho. Prav tako je pomembno vedeti, da se razvoj in razmnoževanje kvasnic upočasnita že pri 40° C, pri 50° C pa se povsem ustavita.
Zanimivosti
Strogo gledano naj bi bilo kvašeno testo samo tisto testo, ki vzhaja s pomočjo kvasa. Pomeni, da bi morali testa, ki vzhajajo pod vplivom dodanega
pecilnega praška ali
sode bikarbone, imenovati
vzhajano testo. V praksi pa je kvašeno testo sinonim za vse vrste vzhajanega testa.
Viri
■ dopolnjen recept
miške ali
miške z rozinami (tudi
beneške miške), časnik
Večer, 1999
■ številni različni viri