Priprava
■ (za 10 majhnih pitic) KRHKO TESTO. Pečico segrejemo na 175 stopinj. 100 g lešnikov (za podlago in kremo) stresemo v pekač. Položimo ga v ogreto pečico za 8–12 minut. Da se lešniki blago opečejo. Opečene ohladimo.
■ Maslo počasi stopimo.
■ Ohlajene lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo. Zmanemo jih med dlanmi, da se znebimo čim več rjavkastih lupinic.
Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki in neuporabni.
■ 1/4 opečenih lešnikov stresemo v blender. Dodamo moko, sladkor in solni cvet. Miksamo, da so lešniki drobno zmleti. Mešanico stresemo v skledo. Prilijemo maslo in zamesimo gladko testo. Oblikujemo ga v kroglo.
■ Če imamo modelčke za pitice s premerom 10 cm, v vsako vtisnemo pribl. 35 g testa. Gl.
nasveti. Testo po dnu prešpikamo z vilicami, modelčke pa preložimo na pekač. Testo pečemo pribl. 15 minut.
■ Zapečeno testo v modelčkih ohladimo.
■ LEŠNIKOVA KREMA. Preostale opečene lešnike grobo sesekljamo. V kozici pristavimo maslo, smetano, sladkor in med. Premešamo, zavremo in kuhamo 1 minuto. Kremo enakomerno nalijemo po ohlajenem testu v modelčkih.
■ Rešetko v pečici položimo na spodnje vodilo. Pitice pečemo 18–20 minut. Da se krema zlato rjavo obarva, na njej pa so vidni mehurčki.
■ Pečene pitice ohladimo pri sobni temperaturi.
■ ČOKOLADNI PRELIV,
ganaš. Smetano segrejemo tik pod vretje. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo 1 minuto. Naposled dobro, a nežno premešamo. Da se čokolada stopi, preliv pa je povsem gladek. Preliv ohladimo na sobno temperaturo.
Če čokolado in smetano za ganaš mešamo premočno, vanj dobimo neželene zračne mehurčke.
■ Ohlajen čokoladni preliv nalijemo po kremi v modelčkih. Kdor želi sijočo površino, preliv zelo previdno (!) opeče s kuhinjskim ročnim gorilnikom. Pitice potresemo s solnim cvetom. Hladimo jih 1–2 uri pri sobni temperaturi. Hitreje gre v hladilniku.
Serviranje
Ohlajene
mini pite z lešnikovo kremo in čokoladnim prelivom ali
čokoladne lešnikove pitice s solnim cvetom predenemo iz modelčkov na krožnike. Pitice so enako okusne iz hladilnika ali pri sobni temperaturi. Zraven lahko ponudimo stepeno smetano ali/in čokoladni sladoled.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Sol(ni cvet) okrepi okus čokolade.
Nasveti
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Kdor nima modelčkov za pitice s premičnim dnom, nareže širše trakove peki papirja. V vsak modelček položimo po dva trakova, ki se križata in segata nekaj centimetrov čez rob modelčkov. Na ta način ohlajene pitice lažje dobimo iz modelčkov.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Solni cvet je izredno tanek sloj soli, ki se kot koprena tvori na površini kristalizacijskih bazenov v redkih obdobjih brezvetrja. Lahke kristale solinarji ročno posnamejo, zato pravimo, da je solni cvet
smetana morske soli.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje);
krhko testo (številne
različice); lešniki (številne
ideje)
Opombe
Temna čokolada vsebuje endorfine, ki so kemijsko blizu morfinov in blažijo bolečine ter izboljšujejo splošno počutje, serotonin, ki mu pravijo tudi encim sreče ter aminokislino triptofan, imenovano hormon sreče.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je prestar. V lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj
Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mini pite z lešnikovo kremo in čokoladnim prelivom ali
čokoladne lešnikove pitice s solnim cvetom (izvirno: chocolate hazelnut tartlets with sea salt)
Linda Lomelino, z bloga
CALL ME CUPCAKES (angl., šved.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Linde Lomelino
Linda Lomelino