Predpriprava
■ MINI PITE S KREMO IZ LIMON IN MANDARIN Z MERINGO -
KRHKO TESTO. V skledo namiznega mešalnika presejemo moko, pecilni prašek in sol. Seveda pa testo lahko ugnetemo tudi ročno.
■ Mandlje olupimo (gl.
triki), zmeljemo in stresemo k moki. Dodamo še sladkor in dobro premešamo.
■ Hladno maslo režemo na lističe, ki jih sproti polagamo na mešanico v skledi. Dodamo še jajce in rumenjak, potem pa vse skupaj s spiralnima nastavkom ugnetemo v gladko testo. Če ni povsem gladko, ga predenemo na delovno površino in na hitro (!) pregnetemo.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 30 minut.
Priprava
■ Ohlajeno testo na blago pomokani delovni površini razvaljamo 3–4 mm na tanko. Z okroglim modelčkom izrežemo kroge, ki jih vtisnemo v pekač za mafine. Testo po dnu prešpikamo z vilicami, pekač pa položimo v hladilnik.
■ Preostalo testo na hitro pregnetemo in postopek ponovimo s preostalimi testenimi krogi.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■
SLEPO PEČENJE (video). Iz peki papirja izrežemo kroge, ki jih položimo v testene košarice v pekaču. Vanje nasujemo plast suhega fižola ali riža. Pekač položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Pečene košarice takoj predenemo iz pekača na mrežico ali rešetko. Da se dobro ohladijo.
■ Krema iz limon in mandarin. V posodi, na katero se prilega kotliček ali skleda, zavremo za 4 prste vode za vodno kopel.
■ Limono in mandarini ožamemo, sok pa nalijemo v izbrano posodo. Prilijemo rumenjake, dodamo sladkor in jedilni škrob. Posodo položimo nad vodno kopel. Vsebino med nenehnim stepanjem segrevamo, da se zgosti; gl.
opozorila. Krema je zadosti gosta, ko jo dvignemo z metlico, s katere pade kot lava. Zna trajati.
■ Zgoščeno kremo odstavimo. Dodamo žlico masla in mešamo, da se stopi. Postopek ponavljamo, da porabimo vse maslo.
■ Kremo neposredno po površini pokrijemo s prozorno folijo. Pustimo jo, da se ohladi.
■
ŠVICARSKA MERINGA. V kotliček ali v (stekleno) skledo nalijemo beljake. Dodamo sladkor in ščepec soli ter prilijemo limonov sok. Posodo položimo nad vodno kopel, vsebino pa stepamo. Da se zgosti in dobimo zmes, podobno beljakovemu snegu. Temperatura zmesi je 60–70 stopinj (gl.
opozorila); izmerimo jo s kuhinjskim termometrom. Pomembno je, da ne čutimo sladkorja, če med prsti pomanemo malo snega.
■ Posodo odstavimo, zmes pa stepamo še toliko časa, da dobimo čvrst beljakov sneg. Ohlajen na sobno temperaturo. Zna trajati.
■ Vsako testeno košarico nadenemo z ohlajeno kremo. Najlažje, če kremo nadenemo v dresirno vrečko, potem pa jo preprosto nabrizgamo. Lahko pa tudi z žlico.
■ Švicarsko meringo nadenemo v dresirno vrečko. Nato
meringo nabrizgamo po kremi v kupčke; gl.
fotografijo.
Meringo opečemo s pomočjo kuhinjskega ročnega gorilnika (brenerček). Ali pa pekač položimo pod zgornji žar v pečici, a ne dlje kot za 3 minute.
■ Mini pite ohladimo.
Serviranje
Mini pite s kremo iz limon in mandarin z meringo so odlična samostojna sladica. H kateri ponudimo le hladno vodo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, Kar pa je s kuharskeha in zdravstvenega vidika slabše in neustrezno nadomestilo. Pri tej sladici še posebno.
Izboljšanje
Krhko testo lahko odišavimo z drobno naribano limonino lupinico.
Mini pite z limonovo kremo in meringo
Nasveti
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
Triki
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30–60 sekund, odcedimo in ohladimo pod tekočo hladno vodo. Nazadnje mandlje dobro posušimo, bodisi v suhi ponvi ali v pečici.
■ Če krhko testo položimo v izbrani model/pekač, potem pa vse skupaj dobro ohladimo v hladilniku ali zamrzovalniku, testo lahko spečemo brez peki papirja in brez obtežitve.
■ Iz limon iztisnemo več soka, če ogrete na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini. Pri tem nanje pritiskamo z dlanjo.
Mini pite s kremo iz limon in mandarin z meringo
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
Ideje
■ gl. krhko testo (številne
ideje); limone (številne
ideje)
■ Če nameravamo tortice pripravljali pogosteje, lahko pripravimo dvojno količino krhkega testa. Pečene tortice lahko v nepredušno zaprti pločevinasti škatli hranimo celo nekaj tednov.
Mini pite z limonovo kremo in meringo
Opozorila
■ Posoda, v kateri stepamo živila nad vodno kopeljo, se ne sme dotikati vroče vode. Voda praviloma ne sme vreti; idealno je, če brbota pod površjem.
■ Temperatura kreme je zelo pomembna, da ne pregrejemo jajc, ki dajo pregreta kremi nekakšen kovinski priokus. Pomembno je tudi, da maslo v vročo kremo vmešamo postopoma.
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Če krhko testo z dlanmi gnetemo predolgo, se iz moke sprosti lepek. Testo pa ni krhko, ampak žilavo.
Zanimivosti
Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kg krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300-325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mini pite s kremo iz limon in mandarin z meringo (izvirno:
pita s mandarinama, limunom i meringueom),
Andree Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri
Andrea Cukrov