Predpriprava
■ KRHKO TESTO. V skledi zmešamo moko, sladkor in sol. Dodamo na lističe ali na kockice zrezano hladno maslo. Maslo s prsti vtremo v suhe sestavine, da dobimo drobtinasto zmes. V kateri so vidni drobni koščki masla.
■ Postopoma vmešamo ledeno hladno vodo. Mešanico pokapljamo z žličko hladne vode in premešamo z vilicami; sestavin ne gnetemo. Postopek ponavljamo, dokler ne porabimo vse vode. Nazadnje testo na hitro oblikujemo v 2 krogli, ki ju sploščimo v disk in ju ovijemo v prozorno folijo. Položimo ju v hladilnik vsaj za 60 minut, mnogo bolje, čez noč.
Priprava
■ NADEV (lotimo se ga 30 minut pred koncem hlajenja testa). Jabolka olupimo. Razkosamo jih na četrtine, jih izpeškamo in zrežemo na kockice, pribl. 1 x 1 cm.
■ Sladkor pristavimo v posodi z debelim dnom. Segrevamo ga pri srednji temperaturi, dokler se ne začne topiti ob robu. Temperaturo znižamo na minimum, sladkor pa med mešanjem z leseno kuhalnico počasi stopimo in karameliziramo. Dodamo 10 g masla in zmešamo, da se maslo stopi. Postopek ponovimo še dvakrat. Nazadnje vmešamo nakockana jabolka; če se je karamel medtem strdil, se spet stopi. Jabolka kuhljamo 2 minuti, karamelizirana pa odstavimo.
■ Limonov sok in jedilni škrob zmešamo v lončku, mešanico pa nalijemo na jabolka. Dodamo še mandljevo pasto, nazadnje pa vse skupaj premešamo in ohladimo.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Testo vzamemo iz hladilnika in ga pustimo nekaj minut pri sobni temperaturi. Nato prvi kos testa razvaljamo na blago pomokani površini v krog, debeline pribl. 3 mm. Pazimo, da se testo ne prime za podlago. Z modelčkom ali s kozarcem izrežemo 8 krogov s premerom pribl. 9 cm. Preložimo jih v pekač.
■ Ostanke testa narežemo na zvezdice, cvetice ali podobno. Za dekoracijo. Če kaj testa ostane, ga ovijemo v prozorno folijo in ga položimo v hladilnik.
■ Drugi testeni disk razvaljamo na blago pomokani delovni površini pribl. 3 mm debelo. Narežemo ga na trakove, na pokrovčke, na pletenice ipd. Uporabimo tudi testo iz hladilnika, če je ostalo od prvega kosa testa.
■ Testene kroge obložimo z jabolčnim nadevom, pri čemer pustimo nekaj praznega roba. Tega namažemo s hladno vodo, potem pa nadev prekrijemo s pokrovčki, ga prepletemo s trakovi ali podobno. Robove blago stisnemo s konico vilic. Pekač s piticami položimo v zamrzovalnik za 15 minut.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Jajce stepeno s ščepom soli, potem pa z njim premažemo ohlajene pitice. Nazadnje jih potresemo z rjavim sladkorjem. Pekač s piticami položimo v ogreto pečico za 25–30 minut. Da se po vrhu zlato rjavo obarvajo.
■ Pečene pitice ohladimo do toplega.
Serviranje
Topla
mini pita s karameliziranimi jabolki se prileže z vanilijevim sladoledom. Pitice so primerne za otroške zabave, za hladne in tople bifeje (druženje v stoje), za popoldanski prigrizek in za različna praznovanja.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
Sladica je občutno okusnejša, če jo pripravimo s kako staro sorto jabolk (abecedno): bobovec, carjevič, krivopecelj, mošancelj, rdeči boskop, reneta ipd.
Triki
Kadar recept terja na lističe zrezano hladno maslo, si lahko pomagamo z nožem za rezanje sirovih rezin.
Pojasnila
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); mandljeva pasta (številne ideje); maslo (številne
ideje)
■ Lahko jih odnesemo na piknik.
Opombe
Sadju, ki med pečenjem spusti veliko soka, ki namoči podlago, primešamo jedilni škrob. Ko se med pečenjem zmeša s sadnim sokom, ustvari slasten žele.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
Zanimivosti
■ Jabolka plavajo na vodi, kar četrtino njihovega volumna zaseda zrak.
■ Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mini pita s karameliziranimi jabolki (izvirno: apple hand pies)
Linde Lomelino, z bloga
CALL ME CUPCAKE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Linde Lomelino