Priprava
■ TISOČLISTNA TORTA Z MALINAMI (s poljubno fotografijo). Listnato testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini pribl. 5 mm debelo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Razvaljano testo zrežemo na pravokotnike, pribl. 8x5 cm, ki jih položimo v pekač, oplaknjen s hladno vodo. Pečemo jih pribl. 15 minut.
■ Pečene testene lističe ohladimo. Maline očistimo.
■ Smetano na pol stepemo. Med nadaljnjim stepanjem ji postopoma primešamo sladkor in vanilijev sladkor. Nazadnje postopoma vmešamo maskarpone.
■ Kremo nadenemo v brizgalno vrečko. Dve tretjini kreme nabrizgamo na polovico maslenih lističev. Po kremi pokončno razdelimo maline, ki jih obrizgamo s preostalo kremo. Po vrhu položimo preostale maslene lističe. Po njih presejemo sladkor v prahu.
Serviranje
Mille-feuille z malinami in maskarponejevo kremo ali
tisočlistna torta z malinami je dokaj preprosta sladica. Sočna, hrustljava, kremna in okusna.
Nadomestek
Maskarpone lahko nadomestimo z
domačim maskarponejem ali s kakšnim drugim
kremnim sirom.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Maline najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom, kisom (balzamični, rdeči vinski, šerijev), limonami* (sok, lupinica), meto, pomarančami (sok, lupinica), vanilijo ali/in z žganjem (Cointreau, Grand Marnier, kirš*, konjak, rum, tekila).
Nasveti
Pečeno listnato testo mora biti rahlo in krhko. Oboje dosežemo tako, da testo med pripravo ohranimo karseda hladno. To pomeni, da ga karseda hitro razvaljamo in položimo v pekač/model.

Mille-feuille z malinami
Pojasnila
■
Listnato testo se med peko lepo dvigne, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
■
Maline so izjemni plodovi istoimenskega grma (
Rubus idaeus), ki zraste do 1,8 m visoko. Najdemo ga po gozdovih in na domačih vrtovih. Jagoda tehta 3-5 g, vsebuje pa do 2 % pektina ter citronsko in malinovo kislino. Maline vsebujejo domnevno največ zdravilnih sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar 10x več antioksidantov kot paradižniki. Najbolj okusne so presne. Če jih že kuhamo, jih s sladkornim sirupom. Zaradi številnih drobnih peškic jih pogosto pretlačimo skozi gosto cedilo. Največ malin predelajo v malinov sirup.
Različice
Ideje
gl.
torta (
nasveti, pojasnila, triki, opozorila...)
Opozorila
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Industrijsko listnato testo proizvajajo z belo moko, ki jo uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. In z margarino (čeprav je sinonim zanj masleno testo), ki vsebuje do 35 % škodljivih trans maščobnih kislin.
Zanimivosti
Maskarpone izvira iz okolice mesteca Lodi v Lombardiji, ime pa iz narečne besede
mascherpa, mlečna krema.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mille-feuille z malinami in maskarponejevo kremo ali tisočlistna torta z malinami (izvirno:
mille-feuilles s malinama i kremom od vanilije) s portala
Story (hrv.)
■ fotografija
BBC goodfood
■ številni različni viri