■ Pečico segrejemo na 220 °C. ■ Paprike zložimo na rešetko v pečici, kjer jih nekoliko opečemo. ■ Paradižnik skupaj z nekaj omake pretlačimo. ■ Čebulo olupimo in narežemo na lističe. ■ V globlji ponvi segrejemo olje in maslo, na katerih posteklenimo narezano čebulo. ■ Paprike olupimo, razpolovimo, očistimo in narežemo na tanke rezance. Stresemo jih na čebulo. Dodamo pretlačen paradižnik, jogurt, smetno in sol, premešamo in kuhljamo 15 minut, da se omaka nekoliko zgosti. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Krop posolimo in vanj stresemo metuljčke, ki jih skuhamo na zob. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Parmezan drobno naribamo. ■ Omako s paprikami potresemo z malo mlete rdeče paprike; premešamo. ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo na omako. Dobro premešamo.
Serviranje
Vročo jed razdelimo na segrete krožnike. Potresemo jo z naribanim sirom in z žličko sesekljanega peteršilja. Metuljčki s paradižnikom, papriko in smetano prihajajo iz provansalske kuhinje.
Nadomestek
Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša.
Izboljšanje
Jed v sezoni pripravimo s pretlačenimi svežimi paradižniki, ki jih pred tem olupimo in razsemenimo.
Nasveti
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna. ■ Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. ■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo. ■ Paprikam pred pripravo obvezno odstranimo grenka belkasta rebra v notranjosti paprike, chefi pa jih najpogosteje tudi olupijo. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Triki
Ko mleto papriko potresemo na vročo maščobo, spremeni svojo živo rdečo barvo v manj privlačno rjavkasto. Temu se izognemo, če mleto papriko najprej gladko razmešamo v nekaj žlicah izbrane tekočine (vode, čiste juhe, osnove, vina), potem pa jo vmešamo v odstavljeno jed. Pripravo jedi nato nadaljujemo po receptu.
Pojasnila
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
■ Metuljčki so v Italiji farfalle. ■ Kakovostne testenine tudi v loncu ohranijo svojo obliko. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo. ■ Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo. Zato jih stresamo na segret krožnik ali v segreto skledo. ■ Parmezan je v kuhinji najpogosteje začimba, zato ga jedem dodajamo varčno. Prevelika količina naribanega sira lahko zaduši ostale okuse.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo, jogurt, papriko, paradižnik in peteršilj uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je leta 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu, kar na strehi tovarne. ■ Poznamo več kot dvesto vrst in podvrst paprik, ki se razlikujejo po okusu, obliki, velikosti in barvi plodov.
Viri
številni različni viri
” Metuljčki so v Italiji farfalle. “
” Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. “
” Poznamo več kot dvesto vrst in podvrst paprik, ki se razlikujejo po okusu, obliki, velikosti in barvi plodov. “
Sorodni recepti
Testenine z jurčki
Velika skupina (pred)jedi iz testenin, ki poleg drugih sestavin vsebujejo tudi jurčke. Katerokoli od številnih vrst. ...
(5.00; 19 ocen)
Testenine z gobami
Velika skupina (brez)mesnih (pred)jedi iz testenin, ki poleg drugih sestavin vsebujejo tudi (mešane) gojene ali/in ...
(5.00; 7 ocen)
Testenine z beluši
Številčna skupina pretežno toplih (pred)jedi iz testenin, ki poleg drugih sestavin vsebujejo tudi beluše. Gojene ...