Priprava
■ Lesena / bambusova nabodalca (pribl. 15 cm) namočimo v hladno vodo. Za 30 minut.
■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje. Zadostuje že zelo majhen žar. Na Japonskem so to ozki, podolgovati žari. Kupiti jih je mogoče prek spleta.
Pomaka je podobna domači omaki glazuri teriyaki, terijaki.
■ POMAKA. V majhni kozici pristavimo sojino omako, sladkor, sake in mirin. Zavremo in kuhljamo 8–10 minut. Da se omaka zgosti.
■ NABODALCA. Mlado čebulo očistimo in narežemo na pribl. 4 cm dolge koščke. Tudi čvrsto zdravo zelenje. Na nabodalca nabodemo po 4 koščke.
■ Šitake očistimo, bete odrežemo. Večje klobučke razpolovimo. Na nabodalca podolžno (!) nabodemo 3–4 koščke gob; gl. video.
■ S čilijev odrežemo peclje s tršim delom plodov. Daljše čilije razpolovimo, na nabodalca pa nabodemo po 4 koščke.
Kdor ima rad bolj pusto meso, uporabi piščančji prsni file. Svinjske roladice niso tipična, so pa zabavna sestavina yakitorija.
■ Piščančja stegenca s kožico narežemo na kocke s stranico pribl. 2,5 cm. Na vsako nabodalce nabodemo po 3 koščke piščanca.
■ Svinjino narežemo na tanke rezine, dolge pribl. 10 cm. Po širini jih razpolovimo. Košček flama zvijemo v roladico po ožji stranici. Podobno zvijemo še preostale. Na nabodalca nabodemo po 3 svinjske zvitke.
■ Pomako nalijemo v ožjo, podolgovato in plitvejšo posodo.
Jed lahko dopolnimo z nabodalci s šparglji ali/in s češnjevci. Ali pa z njimi nadomestimo katera od brezmesnih nabodalc.
■ Piščančja in svinjska nabodalca položimo na rob žar. Kjer ni pretirano vroče. Pečemo jih 7–8 minut po vsaki strani. Mlado čebulo, gobe in čilije pečemo vzporedno. A opazno krajši čas. Nabodalca vmes nekajkrat obrnemo.
■ Nabodalca z žara prelagamo neposredno v posodo z omako. Vsako mesno (!) nabodalce v njej povaljamo.
Serviranje
Pečena nabodalca ponudimo takoj na ogretem servirnem krožniku. Vsa živila posolimo in pokapljamo z limonovim sokom. Japonci ponudijo
mešana nabodalca na žaru, yakitori v barih in drugih gostinskih lokalih. Pogosto z rižem ali z miso juho.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Piščančje bedrce ali bedro je kos piščanca, ki se drži levega in desnega boka piščanca. Sestavljata ga zgornji, širši del (piščančje stegence ali stegno) in spodnji del (kračka ali krača). Piščančja bedrca so naprodaj s kožo in kostmi, brez kože, pa tudi kot piščančji fileji. Torej brez kosti in pogosto tudi brez kože.
Po izvirnem receptu uporabimo blago pekoče japonske čilije shishito.
■ Šitake (tudi
shiitake; Lentinus edodes) so gojene gobe, blagega, jurčkom, mesu in zemlji podobnega okusa. Vsebujejo folno kislino, zato Japonci verjamejo, da podaljšujejo življenje. Svežih šitak ne peremo, da ne izgubijo značilnega okusa. Ostanke zemlje odstranimo s posebnim čopičem za čiščenje gob ali s papirnato kuhinjsko brisačo.
■ Japonska sojina omaka je prijetno blaga, kitajska je slankasta, indonezijska pa sladkasta.
Po Japonski klasifikaciji ločimo 5 vrst sojine omake:
koikuchi (temna, predstavlja večino celotne produkcije),
usukuchi (svetla),
tamari, saishikomi in
shiro (bela).
Opozorila
■ Pečenje pri visokih temperaturah spodbuja nastajanje rakotvornih heterocikličnih aromatičnih aminov (HAA). V tem smislu je domnevno najbolj škodljivo prav pečenje na žaru. Škodljive učinke omilimo tako, da rešetko žara med pečenjem položimo vsaj 15 cm od oglja.
■ Šitake toplotno vedno obdelamo zelo na hitro.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mešana nabodalca na žaru, yakitori (izvirno:
assorted yakitori recipe)
Noriko & Yuko, z bloga
Japanese Cooking 101
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Yuko & Noriko