Predpriprava
■ MEHKI MEDENJAKI S ČOKOLADO (za 20 piškotov). Zmeljemo vse začimbe, najboljše so sveže mlete. V skledo presejemo moko in mlete začimbe, tudi sol. Dobro premešamo z metlico.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, 5–12 ur.
■ Maslo sobne temperature, sladkor in med stepamo 1 minuto. Da dobimo gladko peno. Med nadaljnjim stepanjem eno za drugim (!) vmešamo jajci.
■ Kakav zmešamo z 2 žlicama vroče vode. Da dobimo kakavovo pasto, ki jo vmešamo v masleno mešanico. Dodamo presejane sestavine in na hitro stepemo. Ali ročno zamesimo gladko testo. Oblikujemo ga v kroglo, ki jo nekoliko sploščimo. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 5–12 ur.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Od testa odtrgamo košček. Oblikujemo ga v kroglico velikosti oreha. Položimo jo b pekač in s prstom blago sploščimo. Podobno oblikujemo vse kekse.
Začimbe lahko nadomestimo z domačo začimbno mešanico za medeno testo.
■ Mehki medenjaki se pečejo pribl. 12 minut.
■ Pečene kekse ohladimo na sobno temperaturo. Na mrežici / rešetki.
■ Pripravimo
vodno kopel. Nad njo stopimo sesekljano čokolado.
Pečeni medenjaki so zelo mehki. Sčasoma se strdijo in postanejo sočni.
■ Medenjake pomakamo v čokolado z zgornjo stranjo. Zlagamo jih v pekač ali na pladenj. Da se čokolada strdi.
Serviranje
Mehki medenjaki s čokolado so med prazniki kar na mizi. Priležejo pa se tudi med letom. Najboljši so 1–2 dni po peki.
Shranjevanje
Mehki medenjaki s čokolado se ohranijo do 10 dni. Zloženi v tesno zaprto pločevinasto škatlo. Med plasti položimo lističe peki papirja.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Mehki medenjaki s čokolado
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja.
■
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Mehki medenjaki s čokolado, izključno z maslom.
Mehki medenjaki s čokolado so najboljši 1–2 dni po peki.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■
Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Gingerbread je skupno ime za veliko skupino pekovskih izdelkov. Po navadi odišavljenih s cimetom, z ingverjem, s klinčki in z muškatnim oreščkom. Oslajenimi z medom, s sladkorjem ali z melaso. V Evropo naj bi jih l. 992 prinesel armenski menih Gregory of Nicopolis. Iz grškega Nicopolisa se je preselil v francoski Bondaroy, kjer je poučeval peko. Po drugi domnevi so jih v Z Evropo prinesli iz V Sredozemlja v 11. st.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Pri začimbni mešanici pazimo, da posamezna začimba ne prevladuje. Zato smo količino klinčkov in muškatnega oreščka prepolovili.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mehki medenjaki s čokolado (izvirno:
mekani medenjaci s čokoladom)
Anja, z bloga
ANJA KUHA (hrv., angl.)
■ številni različni viri
Anja