Priprava
■ MEDENI NUGAT Z MANDLJI IN PISTACIJAMI. Mandlje in pistacije pristavimo v suhi ponvi. Počasi jih opekamo 5–10 minut. Med občasnim mešanjem.
■ V manjši, globoki težko kozici pristavimo 160 g sladkorja, med in 0,5 dl hladne vode. Mešamo pri srednji temperaturi, da se sladkor stopi. Temperaturo zvišamo in kuhamo 3–5 minut. Da se mešanica segreje na 134 stopinj.
Belega nugata se najbrž spomnimo iz otroštva. A kupljene različice se ne morejo kosati s tole domačo. Tokrat v mehki izvedbi.
■ Pekač obložimo z listom riževega papirja.
■ Beljak in sol stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički. Dodamo 40 g sladkorja in stepamo 1 minuto. S stepanjem nadaljujemo pri najnižji temperaturi. Počasi in zelo previdno prilijemo vroč sirup. Stepamo vsega skupaj 16–20 minut. Da dobimo gosto meringo, ki se nekoliko ohladi.
Vročega sladkornega sirupa nikoli ne nalivamo na metlice ali v njihovo bližino (!).
■ V skledo stresemo opečene, ohlajene oreščke. Vmešamo jih z gumijasto lopatko, da se enakomerno razdelijo. Mešanico enakomerno razmažemo po pekaču. Prekrijemo jo z drugim listom riževega papirja. Zmes zravnamo z lopatko v enakomerno debelo plast.
■ Nugat pustimo pri sobni temperaturi, da se strdi čez noč.
■ Nugat narežemo.
Serviranje
Medeni nugat z mandlji in pistacijami ponudimo samostojno. Ali na pladnju (prazničnega) drobnega peciva.
Shranjevanje
Nougat medeni piškoti se obdržijo 2–3 dni v tesno zaprti (pločevinasti škatli.
Medeni nugat z mandlji in pistacijami
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Nougat medeni piškoti
■
Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi. Najboljše so izrazito zelene pistacije, ki dajo pecivu lepo barvo. A te so tudi najdražje.
Nougat medeni piškoti brez pistacij niso isti.
Nugatu lahko primešamo suho sadje, lupinico citrusov, rožno vod ali celo matcho v prahu.
■
Poznamo dve vrsti mandljevca. Na enem (običajno z belimi cvetovi) rastejo sladki mandlji. Na drugem (običajno z rožnatimi cvetovi) pa grenki. Ki so širši in krajši. Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus. Tisti z ostrim in grenkim okusom so že žarki.
■
Postopek zorenja in pridelave medu: zorenje medu v panju, odvzemanje satov, transport v točilnico, odkrivanje satja, točenje, precejanje in posnemanje. Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja. Uporabljajmo nefiltriran med, ki v nobenem trenutku pridelave ne preseže temperature 48 °C
Opozorila
■ V zaprtih pistacijah se skrivajo nezrela jedrca.
■ Vsi ogljikovi hidrati, vključno sladkor in škrob, so živila, ki povzročajo sproščanje in zaspanost.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mehki medeni nugat z mandlji in pistacijami ali
nougat medeni piškoti (izvirno:
soft honey nougat with almonds and pistachios)
Kathrin Salzwedel, z bloga
KLARA'S Life (angl., nem., hol.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Kathrin Salzwedel
Kathrin Salzwedel