Priprava
■ MEDENO KORENJE S FETO. Manjši pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
Pri nakupu korenčka smo pozorni na sveže, neovelo zelenje. Če je to porezano, je korenček star.
■ Korenje olupimo in zrežemo na palčke, Debele pribl. 1,5 cm. Koper sesekljamo.
■ V skledi dobro zmešamo narezano korenje, oljčno olje, med, sol in sesekljani koper. Korenje preložimo v pekač v eni plasti.
■ Korenje pečemo pribl. 35 minut. Da se zmehča in dobi lepo skorjico. Mestoma nekoliko potemni.
Če dobimo ekološko korenje, ga ne lupimo. Lupina je polna hranil. Po površini ga le zdrgnemo s krtačo za zelenjavo. Njegov okus poudarimo s ščepcem sladkorja.
■ Pečeno zelenjavo stresemo na segret servirni krožnik. Po njej nadrobimo feto in potresemo natrgan koper. Lahko jo pokapljamo s kakšnim pikantnejšim oljčnim oljem.
Serviranje
Medeno korenje s feto in koprom ali
pečen korenček z medom je lahko priloga. Pa tudi lahka večerja.
Sorodni recepti
Pečen korenček z medom
Kuharski leksikon
■
Vrtno korenje (
Daucus carota var. sativus) je bolj znano kot korenje ali korenček. Sodi med priljubljeno zelenjavo, čeprav ga številni ne marajo. Najbolj priljubljene so oranžne nizozemske sorte. Najboljše je mlado, ekološko pridelano, ki ga ni potrebno lupiti. Najbolj zdravo je kuhano v sopari. Pripravljamo surovega, v solatah, lahko ga kuhamo in pečemo. Nariban je sestavina številnih marinad. Pomembno je vedeti, da se dragoceni vitamin D sprosti v stiku z maščobo. Med pečenjem ali praženjem.
Sveže stisnjen korenčkov sok prištevamo med afrodiziake.
■ Improvizirajmo.
Korenček najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, česnom, drobnjakom, gorčico, ingverjem, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, krebuljico, kumino, madeiro, majaronom, marsalo, meto, muškatnim oreščkom, pehtranom, peteršiljem*; rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Medeno korenje s feto in koprom
Feta je od l. 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
■
Koper (Anethum graveolens), včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Opozorila
Napačno je prepričanje, da je surov korenček bolj hranilen. Dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se korenček veže z maščobo med termično obdelavo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
medeno korenje s feto in koprom ali
pečen korenček z medom (izvirno:
medena mrkva s koprom i feta sirom)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča