Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Medene kocke s pomarančami, marcipanom in čokolado

    Odlične medene kocke so pravzaprav zloženka iz medenega testa, pomarančnega želeja in marcipana. Zrezano na kocke okopamo v čokoladi.
    5.00 2 št. oseb: 10 čas priprave: 90–120 min. zahtevnost: (5.00; 2 oceni) 17. november 2023 št. ogledov: 94
    Uredil: Urednik
    Izvirno: like chocolate
    Receptov: 15624
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    medeno testo
    • 150 g gladke moke
    • 50 g polnozrnate pirine moke
    • 70 g rjavega trsnega sladkorja
    • 50 g medu
    • 30 g masla
    • 1 jajce
    • lupina 1 pomaranče
    • 1 žlička pecilnega praška
    • 1 burbon vanilij sladkor
    • 1 zvrhana žličica začimbne mešanice za medeno testo
    pomarančni žele
    • 3,5 dl pomarančnega soka
    • 50 g sladkorja
    • 1 zavitek želatine v prahu
    čokoladna glazura
    • 300 g čokolade, 62–72 %
    • 6 žlic (ekstra deviškega) olja
    drugo
    • 400 g marcipana

    Priprava

    ■ MEDENE KOCKE S POMARANČAMI, MARCIPANOM IN ČOKOLADO – MEDENO TESTO (za 40 kockic). Pekač (pribl. 18x25 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 175 stopinj.

    »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kockic, 30–45 minut.


    ■ V kozici pristavimo rjavi sladkor, med, maslo in 0,1 dl vode. Počasi segrevamo, da se vse stopi. Odstavimo in nekoliko ohladimo.
    ■ V skledo stresemo obe moki in pecilni prašek. Premešamo in prilijemo jajce. Na to naribamo pomarančno lupinico. Dodamo stopljeno mešanico in s kuhalnico zamesimo mehko in lepljivo testo.
    ■ Testo vtisnemo na dno pripravljenega pekača. Pomagamo si s hrbtno stranjo prstov. Ali / in s kozarcem z ravnim dnom. Podlago pečemo 15–18 minut, da je povsem pečena.
    ■ Pečeno testo hladimo v pekaču nekaj minut. Nato ga s papirjem vred prenesemo na mrežico / rešetko. Da se ohladi na sobno temperaturo.

    Pomarančni žele lahko preprosteje nadomestimo s priljubljenim džemom. Priprava je enaka. Le da džemovo mešanico takoj razmažemo po testu. Brez hlajenja.


    ■ POMARANČNI ŽELE. Pekač, v katere smo spekli medeno testo, obložimo s prozorno folijo.
    ■ Želatino stresemo v skodelico. Prelijemo jo s 3–4 žlicami hladne vode. Počakamo 6–7 minut, da nabrekne.
    ■ Pomaranče ožamemo in precedimo. Da dobimo zapisano količino soka.
    ■ V kozici pristavimo 1/2 pomarančnega soka in sladkor. Segrevamo, da zavre, sladkor pa se stopi. Vmešamo želatino, da se tudi ta stopi.
    ■ Primešamo preostali pomarančni sok. Mešanico nalijemo v pekač, tega pa preložimo v hladilnik. Da se vse skupaj strdi v žele.
    ■ Na ohlajeno testo zvrnemo strjen žele s pomočjo folije. Folijo odstranimo.
    ■ Marcipan razvaljamo med dvema listoma peki papirja. V obliki pekača (pribl. 18x25 cm). Razvaljanega položimo na žele. Zloženko dobro ohladimo. Najbolje, da jo kar zamrznemo.
    ■ Ohlajeno / zamrznjeno zloženko narežemo na kockice. Tudi te dobro ohladimo.

    Zelo pomembno je, da čokolado nadrobimo / narežemo. Sesekljana se enakomerno stopi, zaradi česar dobimo gladko površino kock.


    ■ ČOKOLADNA GLAZURA. Klasičen črni pekač ali velik pladenj obložimo s peki papirjem.
    ■ Nadrobljeno / narezano čokolado stopimo nad vodno kopeljo ali v mikrovalovki. Stopljeni primešamo olje.
    ■ Prvo kockico potopimo v čokolado. Višek čokolade odcedimo, kockico pa položimo v pekač. Podobno glaziramo vse kockice. Glazirane preložimo v hladilnik, v katerem jih hranimo.
    ■ Kocke segrejemo na sobno temperaturo pred serviranjem. Lahko jih tudi poljubno okrasimo.

    Serviranje

    Medene kocke s pomarančami, marcipanom in čokolado ali domino kocke ponudimo kot samostojen desert. Ali pa jih kombiniramo z drugim drobnim pecivom ali/in s keksi.

    Sorodni recepti


    Medene kocke domino

    Kuharski leksikon

    Moka za torte / kolače (cake flour) vsebuje manj beljakovin, pribl. 7-9 %. Posledično se v testu med pripravo tvori manj glutena. Primerna je za torte in kolače z najbolj mehko, puhasto teksturo. Z nekaj izjemami. Te so čokoladne torte / kolači, ki vsebujejo fini kakav v prahu. Pa torte / kolači, ki vsebujejo sadje ali zelenjavo, npr. bananina in korenčkova torta. Naštete potrebujejo močnejšo, večnamensko moko (all-purpose flour). Ta vsebuje srednjo količino beljakovin, 10-12 %. Testo zato vsebuje zmerno količino glutena. Moka je primerna za vse, od čokoladnih piškotov do testa za pice. Gl. domača moka za torte in kolače.

    Štiri najmanj škodljiva sladila so: stevia (malo kalorij), eritritol (erythritol; malo kalorij), ksilitol (xylitol; sladkost podobna sladkorju) in jakon sirup (yacon syrup).


    Rjavi sladkor je povečini kar beli sladkor, obarvan z melaso, stranskim proizvodom pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Nekoliko manj škodljiv je surovi rjavi trsni sladkor, ki ni rafiniran in ne vsebuje škodljivih primesi. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema.


    Medene kocke domino

    Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus. Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja.

    Ena pomaranča vsebuje pribl. 50 mg vitamina C. To je 2/3 človekovih dnevnih potreb.


    Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (taroko, bionda), rdeče (moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
    Marcipan je zmes 2 delov olupljenih mandljev in 1 dela sladkorja. Proizvajajo ga z napravo imenovano melanžer, ki jo sestavljajo valji iz marmorja. Pri marcipanu lahko mandlje nadomestimo z lešniki, orehi, pistacijami ali z drugimi oreščki. Vendar pa je prav marcipan z mandlji najbolj okusen in najbolj bel.

    Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vanilijo*.


    Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu, da se obarvajo rahlo vijoličasto. Sledi fermentacija s katero se zrna obarvajo čokoladno rjavo. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, da razvijejo bogat okus in značilne barve kakava. Pražena semena stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.


    Medene kocke domino

    ■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno): Dalloyau, Debauve & Gallais, La Maison du Chocolat, Valrhona in Weiss, sledijo pa jim Barry, Menier in Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki Amedei in Domori ter belgijski Callebaut in avstrijski Zotter.

    Opozorila

    ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.

    Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.


    ■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl. Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept medene kocke s pomarančami, marcipanom in čokolado ali domino kocke (izvirno: domino kocke) Matejka Buča, z bloga like chocolate (hrv.)
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharic Matejke Buča


    Matejka Buča
     

    Sorodni recepti

    Kremne čokoladne kocke s peno, brez peke
    Popolne kremne čokoladne kocke s peno sestavljajo kakavov biskvit, nežna maskarponejeva pena in čokoladna pudingova ...
    (5.00; 52 ocen)
    Pomarančne kocke
    Mehko, dišeče in sočno drobno pecivo. Klasično biskvitno testo, pol ga obarvamo s kakavom. Temnejšo polovico ...
    (5.00; 45 ocen)
    Lešnikove kocke s smetanovim nadevom
    klasično biskvitno pecivo, nadevano s stepeno smetano in sesekljano ...
    (5.00; 7 ocen)
    Krhke kocke s karamelom in čokolado
    Čokoladne karamelne kocke so krhko in vrhunsko pecivo iz krhkega testa, domačega karamela in svilnatega čokoladnega ...
    (5.00; 4 ocene)
    Eurocrem kocke
    (VIDEO) Posebno sočen desert, saj biskvit prelijemo s čokoladnim mlekom. Osnova za kremo je vaniljev puding. Eurocrem ...
    (5.00; 11 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.748 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani