Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Medaljoni morske žabe z zelenimi rezanci v šampanjcu

    Morska žaba sodi med najokusnejše ribe sploh, flambirana in z rezanci v šampanjcu, smetani in maku, pa še posebej

    Predpriprava

    ■ V velikem loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin.
    ■ Očiščen rep morske žabe oprhamo pod tekočo hladno vodo, obrišemo in narežemo na medaljone. Začinimo jih s soljo in sveže mletim belim poprom.
    Ribjo osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.

    Priprava

    ■ V globlji ponvi segrejemo maslo, na katerem spečemo pripravljene medaljone. Flambiramo jih s konjakom, potem pa jih poberemo iz ponve in shranimo na toplo.
    ■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo široke rezance. Skuhamo jih na zob.
    ■ V ponev, v kateri smo pripravili medaljone, nalijemo ribjo osnovo, šampanjec in smetano. S kuhalnico postrgamo pečenkin sok, ki se je prijel dna ponve, zavremo in ukuhamo na polovico. Omako začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom.
    ■ Kuhane rezance odcedimo in stresemo v omako. Dobro premešamo.

    Serviranje

    Testenine razdelimo na segrete krožnike. Obložimo jih z ribjimi medaljoni, vse skupaj pa potresemo z makom. Medaljoni morske žabe z zelenimi rezanci v šampanjcu so izvrstna topla predjed, ponudimo pa jih lahko tudi kot lažjo glavno jed.

    Nadomestek

    Šampanjec nadomestimo s penino. Gl. pojasnila.

    Izboljšanje

    ■ Maslo kombiniramo z ekstra deviškim olivnim oljem.
    ■ gl. opombe

    Nasveti

    ■ Ribe najpogosteje pečemo v ponvi, na žaru ali v pečici, zelo okusne in najbolj zdrave pa so kuhane.
    ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.

    Triki

    ■ Neprijeten vonj po ribah z rok, kuhinjske deske in posode najlažje odpravimo s kisom. Zatem očiščeno splaknemo z veliko tekoče hladne vode.
    ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.

    Pojasnila

    ■ S kulinaričnega vidika uvrščamo morsko žabo med prvorazredne ribe. Ocena pa velja le za mesnat repni del, ki ga pečemo na žaru, v pečici ali/in v ponvi (medaljoni), zelo okusen pa je tudi kuhan.
    ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
    ■ Pravi šampanjec prihaja izključno iz francoske Šampanje (Champagne). Vse drugo so peneča vina ali penine, ki jih v različnih državah imenujejo cremanti, schaumwein, sekt, spumante, cava ipd. Glede na vsebnost sladkorja (gram/liter) delimo penine na extra brut (manj kot 6 g), brut (manj kot 15 g), zelo suhe (12 do 20 g), suhe (17 do 35 g) in polsuhe (32 do 50 g).

    Različice

    gl. fuži z rezanci morske žabe v kivijevi omaki; riževi rezanci s karamelizirano zelenjavo in filejem morske žabe; riževi rezanci z morsko žabo in šitakami; široki rezanci s filejem morske žabe; špageti z repom morske žabe, s škampi in klapavicami ipd.

    Ideje

    gl. morska žaba

    Opombe

    ■ Pri morskih ribah velja naslednje pravilo: plave ribe so najboljše, če jih pripravimo neposredno po ulovu. Bele ribe pa so okusnejše, če sveže ujete in očiščene v hladilniku pred pripravo odležijo 24 ur.
    ■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (ital.; kratki rezanci), pasta lunga (ital.; tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (ital.; nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini).

    Opozorila

    ■ Prepečena riba izgubi okus in sočnost.
    ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo od nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
    ■ Pri nepazljivem flambiranju lahko pride do nesreče. Zato previdno in po navodilih!

    Zdravilni učinki

    (domnevni)
    Morske ribe uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. To še posebej velja za tiste, ki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, na primer sardele, skuše, slede, tune in losose.

    Zanimivosti

    ■ Še vedno ni povsem jasno ali obstajata ena ali dve vrsti morske žabe.
    ■ Na Japonskem pojedo prek 7.000 ton rib dnevno. Zato Japonci lovijo po vseh svetovnih oceanih, tudi na Jadranu. (1999)
    ■ Na zagrebški tržnici so imeli že v 15. stoletju določilo, po katerem je inšpektor več kot dan stare ribe označeval tako, da jim je odrezal rep.
    ■ Skladišče najstarejših konjakov je v Cognacu. Najstarejši konjak je iz leta 1875, poln sod pa je vreden toliko kot rolls royce. (2004)

    Viri

    številni različni viri 
    © 2004-2024 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.889 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani