Priprava
■ Smetani pristavimo in počasi zavremo. Ko se na površini pojavijo mastni cinki, med mešanjem dodamo moko. Nato vse skupaj med nenehnim mešanjem počasi kuhljamo nekaj minut. Sestavine vmes posolimo.
■ Posodo odstavimo, zmes pa nekoliko ohladimo.
■ V nekoliko ohlajeno zmes zamešamo jajci. Pristavimo, dosolimo, med mešanjem še enkrat zavremo in odstavimo.
Serviranje
Masovnik ponudimo s kruhom.
Nadomestek
Koruzno moko lahko nadomestimo z belo, pšenično.
Izboljšanje
Najboljša je z mlinskimi kamni mleta polnovredna koruzna moka, v kateri so ohranjene vse (zdrave) sestavine koruznih zrn.
Pojasnila
■ Najpogostejša delitev smetane je na sladko in kislo. Razlikujeta se po vsebnosti maščobe, načinu priprave in po okusu.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajc izbirajmo tista z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje).
Različice
Pristavimo 5 dl kisle smetane, ki jo počasi segrevamo. Med mešanjem dodamo 0,5 dl koruzne moke, potem pa še 1,5 dl bele pšenične.
Masovnik delamo počasi, sestavine ne smejo zavreti. Ko se sestavine v posodi lepo vrtijo vmešamo razžvrkljano jajce in sol. Mešamo le še toliko, da jajce zakrkne.
Ideje
gl. stara slovenska kuhinja (številne
ideje)
Opombe
Masovnika ne mešajmo z
masovnkom ali z
masunikom.
Opozorila
Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kilograma krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300 do 325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
Viri
številni različni viri