Priprava
■ MASLENO PECIVO S SIROM IN KUHANO ŠUNKO (gl.
foto strip).
Asiago narežemo na kockice. V multipraktiku jih grobo zmiksamo.
Sir asiago lahko nadomestimo z ementalcem, fontino ali s caciocavallom.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Listnato testo razvaljamo in razrežemo na 8 pravokotnikov. Prvi pravokotnik obrnemo proti sebi z ožjo stranjo. Na začetek stresemo 1/8 sira. Pokrijemo ga z ozko zloženo rezino šunke.
■ Del testa, ki ni obložen, štirikrat zarežemo. A tako, da ostane ob robu centimeter nezarezanega. Testo ob robu namažemo z vodo ali z mlekom, potem pa zarezani del prepognemo in zalepimo čez nadev. S konico vilic po robu testa vtisnemo vzorec. Podobno pripravimo vse pecivo.
Rumenjak za premaz lahko nadomestimo z mlekom ali s sladko smetano.
■ Pecivo po vrhu premažemo z rumenjakom. Nazadnje ga potresemo s sezamom. Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 20 minut. Da se pecivo po vrhu zlato obarva.
■ Pečen prigrizek ohladimo do toplega.
Serviranje
Toplo
masleno pecivo s sirom in kuhano šunko ponudimo kot predjed. Ali kot hrustljav, sočen prigrizek s kozarcem piva ali belega vina. Otrokom ga ponudimo kot popoldanski prigrizek. Lahko pa tudi za zajtrk.
Shranjevanje
Masleno pecivo s sirom in kuhano šunko ali listnato pecivo s sirom in gnjatjo se obdrži nekaj dni v hladilniku. V tesno zaprti škatli. Primerno je za zamrzovanje, surovo in pečeno.
Sorodni recepti
Še nekaj kombinacij sira in šunke:
Masleno pecivo s sirom in kuhano šunko
Kuharski leksikon
■ Pečeno listnato testo je rahlo in krhko, če ga med obdelavo ohranimo karseda hladnega. S čim krajšim razmakom med začetkom priprave in začetkom peke. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene.
Listnato testo se med peko lepo dvigne, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo.
■
Asiago je italijanski sir iz kravjega mleka z gladko skorjo in s 30 % maščobe. delajo ga v istoimenskem kraju v Furlaniji-Julijski krajini, pa tudi na Južnem Tirolskem. Poznana sta
asiago d'allevo (za ribanje) in
asiago grasso di monte. Sir zori 1, 2 ali 6 mesecev, na trga pa prihaja v kolutih po 7-10 kg.
■
Šunka ali gnjat je praviloma prekajeno svinjsko zadnje stegno ali kos prekajenega stegna. Kakovost je odvisna od pasme prašiča, od krme, od starosti ob zakolu in od načina obdelave mesa. Gnjat lahko zorijo v pršut. Naša najbolj znana in najbrž najbolj okusna je prekmurska šunka. Zaščitena kot suha mesnina z geografskim poreklom iz mesa prekmurskega porekla in s sledljivostjo. Nasolijo celo ali kose, nato jih prekadijo v dimu bukovega ali jablanovega, redkeje borovega lesa. Meso posušijo na zraku. Ena od posebnosti prekmurske šunke je v tem, da mora biti meso prekmurskega porekla in znana njegova sledljivost.
■
Sezam je rastlina iz tropske Afrike, ki zraste do 1 m visoko. Ima 2-3 cm dolge stroke, ki počijo, ko dozorijo. V strokih so jajčasta, do 4 mm dolga semena, ki vsebujejo več kot 50 % dragocenega olja. Črni sezam je praoblika belega sezama in je aromatičnejši in bogatejši glede na sestavo.
Opozorila
Če je le mogoče, kupimo listnato testo z maslom. Industrijske različice vse pogosteje vsebujejo margarino ali manj vredna olja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
masleno pecivo s sirom in kuhano šunko ali
listnato pecivo s sirom in gnjatjo (izvirno:
ham pastry)
Monica Pannacci, z bloga
Giallo Zafferano (it.; angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giallo Zafferano