Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Masleni kolački s skuto in karamelizirano čebulo

    Masleno testo izrežemo v poljubno velike krogce, ji jih obložimo s kako dobro (domačo) skuto, odišavljeno s timijanom. Obložimo jih s karamelizirano čebulo, eno najbolj dišečih coprnij v kuhinji, pa spečemo v pečici. Za k pivu ali vinu.
    5.00 7 ni podatka čas priprave: 3–5 ur zahtevnost: (5.00; 7 ocen) 13. januar 2016 št. ogledov: 1003
    Uredil: Urednik
    Receptov: 15626
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 500 g listnatega testa
    • 1 jajce
    karamelizirana čebula
    • 3–5 čebul
    • 1 žlica ekstra deviškega olivnega olja
    • 1 žlica balzamičnega kisa, po okusu
    • sol
    • beli poper v zrnu
    glazura, po okusu
    • 0,6 dl balzamičnega kisa
    • 1 žlica rjavega sladkorja
    obloga
    • 150 g kremne kozje skute
    • kakih 15 vejic timijana

    Predpriprava

    ■ Karamelizirana čebula. Čebulo narežemo na tanke lističe, potrebujemo je 5 dl.
    ■ V veliki litoželezni ponvi segrejemo olje, na katerega stresemo čebulo. Počasi jo pražimo vsaj 30–40, lahko tudi 60 minut. Vmes čebulo večkrat premešamo.
    ■ Ko se čebula rjavo obarva, ji primešamo balzamični kis, sol in sveže mleti poper. Pražimo jo še minuto, dve.
    ■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
    ■ Testo razvaljamo pribl. 3 mm debelo. Z nazobčanim modelčkom izrežemo poljubno velike kroge; gl. fotografijo. Nato v vsak krog blago vtisnemo manjši modelček, a pazimo, da testa ne prerežemo. Nazadnje notranje kroge prešpikamo z vilicami.
    ■ Na sredo, v manjši krogec testenega kroga, položimo za žlico sira in nekaj lističev karamelizirane čebule. Enako obložimo vse kolačke, ki jih sproti polagamo v pekač. Kolačke pustimo počivati 2 uri; gl. nadomestek.

    Priprava

    ■ Pečico ogrejemo na 220 °C.
    ■ Jajce blago razžvrkljamo. S pomočjo kuhinjskega čopiča jajce namažemo ob robu kolačkov. Pekač za pribl. 15 minut položimo v ogreto pečico. Da se rob kolačkov zlato obarva.
    ■ Glazura. V majhni kozici pristavimo balzamični kis in sladkor. Zavremo, potem pa počasi kuhljamo 10 minut. Da ostane le še polovica prvotne količine. Glazuro odstavimo in na hitro ohladimo.

    Serviranje

    Pečene kolačke obložimo s timijanovimi vejicami in pokapljamo z glazuro. Masleni kolački s skuto in karamelizirano čebulo so najokusnejši še topli.

    Nadomestek

    ■ Masleno testo lahko nadomestimo s krhkim testom. Z njim skrajšamo čas priprave za 2 uri, saj obloženih kolačkov ni potrebno pustiti počivati.
    ■ Kolačke izvirno pripravimo z zavitkom (155 g) boursina s česnom in zelišči; gl. fotografijo. Če ga ne uspemo dobiti, lahko skuto odišavimo s pretlačenim česnom ali/in s sesekljanimi zelišči.

    Nasveti

    ■ Zamrznjeno listnato testo večer pred uporabo iz zamrzovalnika prestavimo v hladilnik ali pa ga odtajamo pri sobni temperaturi.
    ■ Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v izklopljeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut.
    ■ Iz ostankov listnatega testa spečemo drobno sladko ali slano pecivo.

    Triki

    ■ Listnato testo se med peko lepo dvigne, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo.
    ■ Solzam med rezanje/sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem za 30 minut položimo v hladilnik ali v hladno vodo. Pomaga tudi, če med rezanjem/sekljanjem čebule žvečimo žvečilni gumi.

    Pojasnila

    ■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ricotta).
    ■ Balzamični kis starajo tako, da sladkor v zgoščenem grozdnem soku pretvorijo v alkohol, alkohol pa v ocetno kislino. Sok nalijejo v 200-litrske sode. V naslednjih stopnjah staranja (12, 24, 48 ali 100 let), kis prelivajo v vedno manjše sode iz različnih vrst lesa. Prostornina zadnjega soda ne sme presegati 20 litrov. Gl. tudi zanimivosti.
    ■ Za imenom timijan se skriva rod rastlin, ki se med seboj precej razlikujejo po videzu in sestavi. V uporabi je veliko imen. Najbolj udomačeno je materina dušica, ki je za nekatere sinonim za vse vrste timijana, za druge pa le ena od travniških vrst timijana (Thymus serpyllum agg.). Najpogosteje uporabljamo vrtni timijan (Thymus vulgaris).

    Različice

    gl. kolački (številne različice); masleno testo (številne različice) ipd.

    Ideje

    gl. masleno testo (številne ideje); skuta (številne ideje)

    Opombe

    ■ S karameliziranjem čebule dobimo eno najboljših dišav v kuhinji sploh.
    ■ V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (angl. cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees), maskarpone (ital. mascarpone), rikota (ital. ricotta) in scamorza (ital.), boursin, fromage frais in petit suisse (fr.) in drugi. Večina je naprodaj tudi v naših trgovinah. 

    Opozorila

    Listnato testo režemo s tankim, zelo ostrim nožem ali z zelo ostrim kolescem oziroma modelčkom. Če pripomoček ni zadosti oster, posamezne plasti testa stlačimo, zaradi česar med peko ne narašča kot bi moralo.

    Zanimivosti

    Do 8 let star balzamični kis je kis, 8 do 12 let star je začimba, 12 do 15 let star je delikatesa, nad 15 leta star balzamični kis pa je le za najboljše prijatelje. Gl. tudi pojasnila.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept masleni kolački s skuto in karamelizirano čebulo (izvirno: boursin and caramelized onion tartlets) z bloga two red bowls
    ■ številni različni viri 

    ” Masleno testo lahko nadomestimo s krhkim testom. Z njim skrajšamo čas priprave za 2 uri. “
    ” Listnato testo se med peko lepo dvigne, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo. “
    ” Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v izklopljeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut. “

    Sorodni recepti

    Dunajsko ocvrti sir s sezamom in ajvarjevo omako
    Hrustljavi in okusni grižljajčki, ki se v ustih preprosto (s)topijo. Za poseben okus tega pohanja po dunajsko poskrbi ...
    (5.00; 4 ocene)
    Slani makovi keksi s timijanom
    Slani makovi keksi s timijanom so hrustljav in dišeč prigrizek iz kvašenega testa. Priležejo se k sirovim ...
    (5.00; 3 ocene)
    Marinirane olive z džinom in agrumi
    Popoln prigrizek, pripravljen mimogrede, z levo roko. Za samostojno grizljanje ali za k sirovi plošči. Kadarkoli. ...
    (5.00; 2 oceni)
    Domači grisini
    osnovno različico priljubljenih hrustljavčkov lahko oplemenitimo s parmezanom, olivami, karamelizirano čebulo, ...
    (5.00; 32 ocen)
    Pražene zelene olive z limonami
    Nepričakovana jed, a vsakdo vpraša za recept; ob dokaj hitri pripravi. Veliko izbranega oljčnega olja, veliko ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.749 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani