Predpriprava
■ MASLENI KEKSI S SIVKO. V mešalno posodo presejemo moko.
■ Dodamo sladkor, med, na kockice zrezano maslo, sivko in ščepec soli. Z ročnim mešalnikom s spiralnima nastavkoma miksamo, da se začnejo sestavine povezovati. Ko miksanje ni več mogoče, testo gladko ugnetemo z dlanmi.
■ Če se testo lepi, ga oblikujemo v kroglo.. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 30 minut.
Priprava
■ Pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 180 °C.
■ Ohlajeno testo položimo na pomokano delovno površino. Oblikujemo ga v kakih 30 cm dolg svaljek. Režemo ga na pribl. 5 mm debela kolesca, ki jih polagamo v pekač. Tega položimo v segreto pečico. Za pribl. 10 minut.
■ Pečene kekse (ki so še mehki) ohladimo na mrežici / rešetki.
Serviranje
Masleni keksi s sivko ali keksi z maslom in sivko so aromatičen priboljšek k skodelici čaja.
Shranjevanje
V pločevinasti škatli s pokrovom lahko kekse hranimo nekaj dni.
Masleni keksi s sivko ali keksi z maslom in sivko
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Sivko lahko nadomestimo s 50-100 g drobno ali grobo sesekljane čokolade, lešnikov ali orehov. Testu jih dodamo preden ga začnemo mesiti z rokami. Pri teh različicah lahko opustimo med. Dodamo pa lahko vanilijo v poljubni obliki.
Izboljšanje
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Ventilatorske pečice so za 10–20 stopinj toplejše od klasičnih. Pri veliki večini receptov je mišljena peka brez ventilacije. Pomembno je vedeti, da pečica lahko greje - / + 30 stopinj od nastavljene
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Sivka zraste 60-120 cm visoko. Poleti bogato zacvetijo socvetja dišečih vijolično modrih, pa tudi drugače obarvanih cvetov. V kuhinji uporabljamo samo navadno, pravo ali ozkolistno sivko (
Lavandula angustifolia). Druge niso primerne zaradi prevelike količine kafre. Ljudska imena za sivko so (tudi)
kofendl, lafendl, lavanda, lavendel, sivač in
špiknada.
Različice
gl. masleni keksi (
različice)
Ideje
gl.
piškoti in keksi (številne
različice)
Opombe
■ Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Slano maslo je maslo, ki na 100 g vsebuje 1,5-2 g soli. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu.
■ Okus sivke marsikomu ne odgovarja; gl.
nadomestek.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / osebo.
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % škodljivih trans maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
masleni keksi s sivko ali keksi z maslom in sivko
(izvirno: ) Andrea Cukrov, z bloga
Voće i povrće (hrv.)
■ številni različni viri