Priprava
■ (za 8 pogačic) Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Zdravi zeleni del mlade čebule narežemo na tanjša kolesca. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ (gl. tudi
nasveti) V multipraktik stresemo moko, pecilni prašek, sodo bikarbono, sladkor in sol. Premešamo, potem pa dodamo 150 g hladnega (!) masla, zrezanega na kocke. Zdaj miksamo s pulsiranjem (s pogostimi odmori), da dobimo drobtine velikosti grahovih zrn. Resnično nočemo gladkega testa (!). Če delamo z dlanmi, med njimi maslene kocke vtiramo v moko.
■ Testo postrgamo v skledo in dodamo narezano čebulo. V testo jo vmešamo s kuhalnico, da se kolikor je mogoče enakomerno porazdeli.
■ Sredi testa naredimo jamico, v katero nalijemo kislo smetano. Vse skupaj nekajkrat premešamo s kuhalnico. Testo nazadnje postrgamo na pomokano delovno površino. Ker je testo drobtinasto, ga zbiramo z dlanmi in nalahno stiskamo, da testo oblikujemo v kroglo. Testa nikakor ne gnetemo (!).
■ 20 g masla počasi stopimo. Testo oblikujemo v pravokotnik, ki ga nekajkrat prepognemo kakor pismo. Nazadnje ga oblikujemo v format 20x10 cm. Podolžno ga razpolovimo, vsako polovico pa razrežemo na 4 dele. Tako dobimo 8 pogačic, ki jih premažemo z maslom in predenemo v pekač.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za 15–20 minut. Da se pogačice obarvajo kakor na fotografijah.
Serviranje
Maslene pogačice z mlado čebulo in kislo smetano ali
smetanove pogačice s pomladno čebulo in maslom ponudimo tople. Z jogurtom ali s kislim mlekom. Ali z zarošenim kozarcem piva ali belega vina.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Nasveti
Osnovno pravilo teh pogačic je rustikalnost: moka in maslo se ne povežeta v celoti. Bolj rustikalno, lepše se listajo pogačice. Gl.
foto strip na izvirnem receptu. Testo najbolj preprosto zmešamo v multipraktiku. Da temperatura dlani ne topi hladnega masla.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke. Tako imamo tudi ostro moko tipa 400 in 500, le da so delci veliko večji oziroma bližje zdrobu.
■ Soda bikarbona je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo, v kombinaciji s kisom pa tudi kot čistilo. Soda bikarbona se razgradi pri segrevanju (nad 70 °C) ali ob stiku s kislimi snovmi (npr. jogurt), pri čemer se sprošča ogljikov dioksid (CO²).
Različice
Ideje
gl. mlada čebula (številne
ideje); maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
Zanimivosti
Po starem so kislo smetano pridobivali tako, da so še toplo namolženo mleko nalili v plitve posode ter ga pustili pri temperaturi 12-15 °C. Po 1 dnevu se je mlečna maščoba, ki je specifično lažja od mleka izločila na površino. Tako pridobljeni gostejši masten sloj, ki se je nabral na površini je kisla smetana. Tako so iz 10 kg mleka pridobi pribl. 1,5 kg smetane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
maslene pogačice z mlado čebulo in kislo smetano ali
smetanove pogačice s pomladno čebulo in maslom (izvirno: pogačice sa mladim lukom)
Ana V. Đurđević, z bloga
prstohvat soli (srb.)
■ številni različni viri