Priprava
■ Maslo za premaz ogrejemo na sobno temperaturo, tistega za testo pa počasi stopimo. Stopljenega ohladimo.
■ KVASEC. Mleko segrejemo v skodelici do mlačnega. Dodamo kvas in sladkor, premešamo, da se kvas stopi, nazadnje pa dodamo 4–5 žlic moke. Premešamo in pustimo 15 minut, da nabrekne.
■ Nesoljene arašide blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa zmeljemo.
■
LISTNATO KVAŠENO TESTO. Ohlajeno maslo nalijemo v skledo. Dodamo kvasec in 225 g moke in premešamo s kuhalnico. Dodamo še 225 g moke in ugnetemo gladko testo, ki se ne lepi za dlani. Če se lepi, lahko postopoma dodamo še do 50 g moke; gl.
opombe. Testo v skledi pokrijemo s kuhinjsko krpo in ga pustimo vzhajati 20 minut.
■ PREMAZ. Zmehčano maslo zmečkamo z vilicami. Dodamo mlete arašide in za zravnano žličko soli. Dobro premešamo.
■ Vzhajano testo preložimo na blago pomokano delovno površino. Razvaljamo ga v pravokotnik pribl. 1 cm debelo. Po testu enakomerno razmažemo polovico premaza. Tretjino ožjega dela testa prepognemo, potem pa drugo tretjino čez prvo. Postopek ponovimo še po dolžini. Testo pokrijemo s kuhinjsko krpo in ga pustimo vzhajati 20 minut.
■ Vzhajano testo znova razvaljamo kakor prvič. Tudi premažemo in zložimo ga podobno kot prvič. Tudi tokrat ga pokrijemo s kuhinjsko krpo in ga pustimo vzhajati 20 minut.
■ Klasičen črni pekač iz pečice obložimo s peki papirjem. Vzhajano testo razvaljamo pribl. 1,5 cm debelo na blago pomokani delovni površini. Z modelčkom ali z manjšim kozarčkom izrežemo testene krogce (3,5–4 cm). Sproti jih polagamo v pekač. Ostanke testa na hitro pregnetemo, razvaljamo in izrežemo. Postopek ponavljamo, dokler ga lahko. Pekač pokrijemo s kuhinjsko krpo, pogačice pa pustimo vzhajati 10 minut.
■ Pečico ogrejemo na 250 stopinj. Jajce blago stepemo, potem pa z njim premažemo pogačice. Potresemo jih s sezamom, pekač pa položimo v ogreto pečico. Temperaturo v pečici takoj znižamo na 200 stopinj, pogačice pa pečemo 20 minut. Da se lepo obarvajo.
Serviranje
Maslene listnate pogačice z arašidi so najboljše še tople, ko so hrustljave. Lahko z jogurtom. Odlične pa so tudi hladne.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Pojasnila
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Plodovi arašidov rastejo v zemlji in v njej zrastejo šele po oploditvi rumenih cvetov. Cvetne peclje namreč potisnejo plodove v zemljo in ti se njej razvijejo in dozorijo v svetlo rjave stroke. Gl. tudi
zanimivosti.
■ Sezam je rastlina iz tropske Afrike, ki zraste do 1 m visoko. Ima 2-3 cm dolge stroke, ki počijo, ko dozorijo. V strokih so jajčasta, do 4 mm dolga semena, ki vsebujejo več kot 50 % dragocenega olja.
Različice
gl.
pogačice (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
arašidi (številne
ideje);
listnato kvašeno testo (
ideje); maslo (številne
ideje)
Opombe
Povsem natančne količine mleka ni mogoče določiti, ker je odvisna od vlažnosti moke.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Največji pridelovalci arašidov so Kitajska, Indija in ZDA, kjer najpogosteje uporabljajo umetna gnojila in (rakotvorne) pesticide. Tudi zato berimo deklaracije in segajmo po ekološko gojenih arašidih.
Zanimivosti
Arašidi - tudi ameriški oreški, ameriški lešniki, kikirikiji, podzemski oreški ali zemeljski oreški, - niso oreški, temveč spadajo med stročnice in so bližnji sorodniki fižola. Med oreške jih pogojno prištevamo zaradi podobnih prehranskih značilnosti.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
maslene listnate pogačice z arašidi (izvirno: lisnate pogačice sa kikirikijem)
Natalije Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (srb.)
■ številni različni viri