Priprava
■ MARSHMALLOW. Manjši pekač (33x23 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Sladkor v prahu presejemo z jedilnim škrobom. Dobro premešamo. 1/3 mešanice enakomerno potresemo po dnu pekača.
Med lahko nadomestimo s koruznim sirupom.
■ V kozici pristavimo sladkor, med in 1,2 dl hladne vode. Zavremo pri srednji temperaturi in kuhamo kakih 15 minut. Če imamo kuhinjski termometer, pokaže 115 stopinj.
■ V veliko skledo nalijemo 1,2 dl hladne vode. Dodamo želatino.
■ Kozico odstavimo, vsebino pa počasi nalivamo v skledo z vodo. Med nenehnim stepanjem. Stepamo kakih 15 minut. Da dobimo zelo gosto mešanico, podobno gostemu beljakovemu snegu. Enkrat vmes vmešamo tudi vaniljev izvleček.
■ Stepeno mešanico takoj nalijemo v pekač. Enakomerno jo razmažemo in zravnamo. Po vrhu potresemo 1/2 od preostale mešanice sladkorja v prahu in jedilnega škroba. Sušimo 4 ure.
Maso lahko poljubno obarvamo. Posušeno režemo na poljubne oblike. Marshmallow je lahko vezivo med dvema piškotoma, vse skupaj pa pomočimo v čokolado.
■ Kolač vzamemo iz pekača s pomočjo peki papirja. Položimo ga na delovno površino in z ostrim nožem narežemo na kockice. Vsako povaljamo po preostali mešanici sladkorja v prahu in jedilnega škroba.
Serviranje
Marshmallow ponudimo kadarkoli. Kdor ga ima rad, ga ima rad. Kdor ga sovraži, ga sovraži. Kocko nabodemo na leseno nabodalce in jo počasi segrevamo nad plinskim gorillnikom. Da se začne topiti.
Shranjevanje
Hranimo ga v tesno zaprti posodi ali v vrečki.

Marshmallow
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Ko si privoščimo košček sladkorja, denimo mlečne čokolade, se že po nekaj urah dvigne raven krvnega sladkorja. Kar lahko oslabi imunski sistem. Sladkor močno poruši ravnovesje mineralov v organizmu. To pa lahko vpliva na občutek stalne utrujenosti, celo depresije in tesnobe. Pri otrocih povzroči hiperaktivnost, težave s koncentracijo in impulzivne reakcije.
Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja.
■
Postopek zorenja in pridelave medu. Zorenje medu v panju, odvzemanje satov, transport v točilnico, odkrivanje satja, točenje, precejanje in posnemanje. Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja. Uporabljajmo nefiltriran med, ki v nobenem trenutku pridelave ne preseže temperature 48 °C.
Marshmallow
■
Med se s staranjem strjuje. Najprej postane kašast, potem pa delno ali povsem trd. Pravimo, da kristalizira. Do tega pojava pride, ko začne glukoza tvoriti kristale. Med lahko v kristaliziranem stanju hranimo več let, lastnosti se ne spremenijo. Kristaliziran med stopimo, tako da kozarec postavimo v vročo vodo, med pa mešamo. Pri tem temperatura medu ne sme preseči 42 stopinj.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
Rafinirani
sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marshmallow (izvirno:
maršmelo)
Milkica Cervar Sakać, z bloga
MIMI'S KINGDOM (srb.)
■ številni različni viri
Milkica Cervar Sakać