Priprava
■ NAJBOLJ SOČEN MARMORNI KOLAČ. Moko in pecilni prašek presejemo v mešalno posodo ali kotliček. Dodamo sladkor, jajca in ščepec soli ter prilijemo mleko in olje. Dobro premešamo, da dobimo gladko testo.
■ Pečico prižgemo na 180 stopinj. Model namažemo z maslom in potresemo z moko.
■ Polovico testa nalijemo v model. Drugi polovici testa gladko primešamo kakav. Temno testo nalijemo po sredini svetlega testa. Da se temno potopi v svetlega. Model za 40 minut položimo v ogreto pečico.
■ Kolač vzamemo iz pečice. Zvrnemo ga na delovno površino ali na rešetko. Za nekaj minut ga pokrijemo z mokro hladno kuhinjsko krpo.
■ Krpo odstranimo, kolač pa ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
najbolj sočen marmorni kolač potresemo s sladkorjem v prahu; gl. tudi
izboljšanje. Kolač ponudimo k skodelici čaja ali kave. Pa tudi za praznike.
Izboljšanje
Kolač je še posebej slasten, če sladkor v prahu nadomestimo s
čokoladno glazuro. Na ta način ostane tudi dlje časa sočen. Gl. tudi
različice.
Najbolj sočen marmorni kolač
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oz. rahlejša.
■ Nizozemski kakav (
Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. ■ Pridobi tudi na okusu in barvi. Boljši kakav, okusnejši najbolj sočen marmorni kolač.
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora
Različice
Opombe
■ V kakavovih zrnih je 50 % maščob, 1/5 beljakovin, 1/10 škroba in 1-3 % alkaloida teobromina. Zaradi katerega kakav, za kavo in čajem uvrščamo na 3. mesto med razširjenimi, a razmeroma neškodljivimi poživili.
■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob.
■ Po večini virov prihaja ta kolač iz dunajske oz. iz avstrijske kuhinje. Čeprav si ga lastijo nekatere druge kuhinje.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Rafinirani sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja 8x močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem
Zanimivosti
■ Enega prvih zapisov recepta za marmorni kolač (
marble cake) v ZDA najdemo v kuharici
Domestic Cook Book (1866), Malinde Rusell
■ Azteki so bili prepričani, da prihaja kakav iz nebes. V zahvalo so bogovom darovali človeške žrtve. Ki so jim pred obrednim žrtvovanjem ponudili nekaj požirkov čokolade.
Viri
■ dopolnjen recept
najbolj sočen marmorni kolač iz knjige
Sladka Evropa, dr. Janez, Bogataj, ČZD Kmečki glas, Ljubljana 2007
■ številni različni viri