Priprava
■ ŽEPKI Z MARMELADO ali MARMELADNI ŽEPKI (za 20 žepkov). Posodo in živila za pripravo kvašenega testa ogrejemo na sobno temperaturo. Moko presejemo v manjšo skledo.
Najboljše pri teh keksih je – poleg okusa -, da jih osladimo po svojem okusu. V testu ni sladkorja. Če je že marmelada sladka, ga praktično ne potrebujemo.
■ Mleko, jajce, kvas in vanilijev sladkor na hitro stepemo. V veliki skledi. Dodamo zmehčano maslo in dobro stepemo. Lahko z ročnim stepalnikom.
■ Moko stresemo na stepeno mešanico. Ugnetemo gladko, mehko testo.
■ Testo položimo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga pribl. 2 mm debelo. Z modelčkom izrežemo večje testene kroge. Na sredo vsakega položimo po 1/2 žličke marmelade ali džema.
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 170 stopinj.
Pomembno je, da so žepki tesno zaprti. Sicer iz njih uhaja marmelada med peko.
■ Testo prvega kroga preklopimo čez nadev. Da se stranici stikata na drugi strani. Stisnemo ju s prsti, nazadnje pa še s konico vilic. Da dobimo rebrasti vzorec. Podobno pripravimo vse, sproti jih polagamo v pekač.
■ Preostalo testo na hitro pregnetemo in naredimo še nekaj žepkov.
■ Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 15 minut. Da se pecivo lepo obarva.
■ Pečene žepke povaljamo po sladkorju v prahu. Še tople (!). Ali pa to prepustimo jedcem.
Serviranje
Marmeladni žepki po mamino ali žepki z marmelado so lahko ena od sestavin prazničnega pladnja sladic. Lahko pa jih ponudimo povsem samostojno.
Marmeladni žepki
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Marmeladni žepki po mamino
Najboljša tekočina za kvašeno testo je bolj topla od mlačnega, 35-40 stopinj. Ko je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča pa jih uniči.
■
Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Za marmelado je dolgo veljalo, da izvira iz Anglije. V resnici pa se je l. 1770 prvič pojavila v škotskem obmorskem mestu Dundee. Trgovec John Collier je nekega dne kupil velik tovor pomaranč. Ker so bile grenke, niso šle v prodajo. Trgovčeva žena jih je predelala v marmelado. Podjetje, ki je nastalo tedaj, obstaja še danes. Ženinega imena, kako značilno, ne omenjajo. Okusnejša marmelada, okusnejši marmeladni žepki.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Marmelade so najpogosteje zelo kalorični in nezdravi shranki. Zaradi visoke vsebnosti sladkorja.
■ Rafinirani sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja 8x močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marmeladni žepki po mamino ali žepki z marmelado (izvirno:
mamini žapci s pekmezom)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča