Predpriprava
Bučki očistimo in naribamo na tanka kolesca, debela pribl. 1,5 mm. Stresemo jih v skledo, potresemo s soljo in pustimo 30 minut.
Priprava
■ Poper grobo stremo. Česen olupimo in stremo. Baziliko, peteršilj in koriander osmukamo in grobo sesekljamo. V skodelici zmešamo kis in sol, da se sol stopi. Primešamo olje, med in začimbe ter zelišča.
■ Bučke zajamemo v pest in jih ožamemo. Ožete stresemo v skledo, potem pa podobno ožamemo še preostale. Prelijemo jih z marinado in dobro premešamo. Bučke s tekočino in začimbami/zelišči nadenemo v čiste kozarce za vlaganje ali v posodo, ki se nepredušno zapre. Položimo jih v hladilnik in mariniramo vsaj 2 uri, še bolje 12 ur.
Serviranje
Marinirane presne bučke s česnom in zelišči ponudimo kot hladno predjed, kot prigrizek, kot solato ali kot prilogo, zlasti k mesnim jedem z žara.
Nadomestek
Koriander (gl.
opozorila) najbolje nadomestimo z (abecedno): baziliko, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in s timijanom.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in žajbljem.
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje)
Opombe
■ V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Ko baziliko sekljamo skupaj s peteršiljem ohranimo njeno privlačno barvo.
Opozorila
Bučke vsebujejo veliko oksalatov, zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marinirane presne bučke s česnom in zelišči (izvirno: marinated zucchini with garlic and fresh herbs)
Victor Vitaly, z bloga
Taste of Artisan
■ številni različni viri