Predpriprava
Bučke očistimo in narežemo na kolesca. Potresemo jih s soljo, dobro premešamo in razdelimo po čisti kuhinjski krpi. Pokrijemo jih z drugo kuhinjsko krpo in pustimo stati 20 minut.
Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 °C. Pekač pokrijemo s peki papirjem in po njem razdelimo narezane bučke. Pekač za 20 minut postavimo v segreto pečico.
■ MARINADA. Drobnjak drobno narežemo. Zelišča drobno sesekljamo, rožmarin še posebej drobno. Česen olupimo in drobno sesekljamo. V skledi gladko razmešamo obe olji, kis, sol, sveže mlet poper, narezan drobnjak in sesekljane česen in zelišča.
■ Pečene bučke preložimo v marinado in jih nežno, a temeljito premešamo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo in jo za nekaj ur položimo v hladilnik.
Serviranje
Marinirane pečene bučke z zelišči ponudimo kot hladno predjed, solato ali prilogo k mesnim jedem (z žara).
Nadomestek
■ Podobno lahko pripravimo tudi
jajčevce.
■ Črni poper je ostrejši od
belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Če je le mogoče, kupujmo (dražja)
hladno stiskana olja; ne samo olivnega, ampak tudi druge vrste. Hladno stiskana olja vsebujejo zdravju prijazne sestavine in bistveno manj škodljivih
nasičenih maščobnih kislin. Gl. tudi
pojasnila in
opozorila.
Nasveti
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Lupina naj ne bo pretrda, ker je to znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom.
■ Začimbe in zelišča uporabljamo tako, da z njimi poudarjamo okus jedi oziroma njenih glavnih sestavin. Njihov okus v jedi nikakor ne sme prevladovati. Gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
■ Bučke so mladi, nedozoreli plodovi
navadne buče. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10 do 12 centimetrov, ki so primerne za hitro praženje (sotiranje). Srednje velike merijo 12 do 15 centimetrov in so najprimernejše za nadevanje in za zrezke. Največje bučke uporabljamo za juhe, omake, enolončnice in za pečenje na žaru.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Balzamični kis (
aceto balsamico) proizvajajo iz zavretega grozdnega soka;
aceto balsamico tradizionale di Modena iz grozdja
trebbiano, aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia pa iz grozdja trebbiano,
occhio di gatto, spergola, berzemino in
lambrusco. Prvega embalirajo v štirikotne stekleničke (ital. giugiaro), drugega pa v čebulaste stekleničke. Gl. tudi
opombe.
Marinirane pečene bučke z zelišči
Različice
Ideje
Pri nas vse pogosteje pripravljamo tudi bučkine cvetove. V Afriki, Aziji in Italiji pa poleg cvetov pripravljajo tudi bučkine liste.
Opombe
Do 8 let star balzamični kis je kis, 8 do 12 let star je začimba, 12 do 15 let star je
delikatesa, nad 15 leta star balzamični kis pa je le za najboljše prijatelje. Gl. tudi
pojasnila.
Opozorila
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Kadar pripravljamo zeliščno mešanico ali zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, na primer, upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je:
Raje premalo, kakor preveč!
Viri
■ dopolnjen recept
marinirane pečene bučke z zelišči (izvirno:
marinirane tikvice) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri